Teatr – Lubię to! Sezon 3

„Teatr – Lubię to! Sezon 3” to trzecia planowana odsłona warsztatów, które co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem nauczycieli.

 

W trakcie najnowszej edycji zadania, aktorzy i pedagodzy będą mieli okazję ściśle ze sobą współpracować. Połączymy dwie dziedziny: edukację i teatr. Będą one przenikać się i wzajemnie inspirować. Do tej pory gościliśmy nauczycieli w swojej siedzibie, ale w związku z rozpoczynającym się w 2021 roku remontem naszego budynku, tym razem chcielibyśmy odwiedzić szkoły na terenie województwa podlaskiego i tam spotkać się z uczestnikami zadania.

 

W projektu powstanie zbiór scenariuszy lekcyjnych oparty o zagadnienia z zakresu wiedzy o teatrze oraz odnoszący się do przedstawień lekturowych z repertuaru naszego Teatru, a więc spektakli „Koziołek Matołek, Węgierka i Olek” na podstawie utworu ”Przygody Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza w adaptacji Leona Moszczyńskiego, „Hobbit” na podstawie dzieła J. R. R. Tolkiena, „Treny” na podstawie poezji Jana Kochanowskiego. Aktorzy wraz z nauczycielami stworzą duety, które będą wspólnie pracować nad opracowaniem scenariuszy lekcji. Pary aktorsko-pedagogiczne będą pracować nad materiałami dla trzech grup wiekowych. W ramach współpracy powstaną scenariusze lekcji dla: przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół średnich.

 

Pracę nad scenariuszami lekcji poprzedzą warsztaty z profesjonalnym pedagogiem teatralnym. Będą one miały na celu przygotowanie nauczycieli i aktorów do wspólnej, twórczej pracy. Każdy z uczestników warsztatu będzie miał również możliwość wzięcia udziału w indywidualnych konsultacjach z edukatorem teatralnym. Finałem zadania będzie przeprowadzenie przez każdy z duetów lekcji pokazowych. Zostaną one zorganizowane w oparciu o przygotowane scenariusze dla każdej z grup wiekowych.