Projekty w 2021 roku

Projekty w 2021 roku

Prezentacja spektakli zagranicą, promocja literatury romantycznej wśród młodzieży, warsztaty pisania scenariuszy lekcji teatralnych czy digitalizacja archiwum Teatru – to niektóre z naszych projektów. Na ich realizację w 2021 roku pozyskaliśmy ponad 1,4 mln złotych z budżetu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Województwa Podlaskiego.

 

Zaledwie w październiku zakończył się Festiwal „Kierunek Wschód”, prezentujący kulturę pogranicza, w tym przedstawienia zza wschodniej granicy Polski, a już w listopadzie i grudniu Teatr Dramatyczny w Białymstoku pokaże w Gruzji i Armenii swoje dwa spektakle „Błoto” oraz „Treny” w ramach projektów „Kierunek Telawi” i „Kierunek Erywań”.

 

– Bardzo się cieszę, że już niebawem uda nam się pojechać ze spektaklami do Gruzji i do Armenii. Jest to kolejny krok w pogłębianiu wieloletniej współpracy Teatru Dramatycznego z teatrami ze wschodniej Europy. Na przełomie września i października gościliśmy w Białymstoku m.in. grupy teatralne z Telawi i Erywania. Teraz przyszedł czas na rewizytę – prezentację spektakli z naszego bieżącego repertuaru i promocję dorobku polskiej kultury u naszych zagranicznych partnerów – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru

 

W listopadzie i grudniu Teatr zrealizujemy też projekty z pogranicza teatru i edukacji kulturalnej: „Poezja – Lubię to!” oraz warsztaty „Teatr – Lubię to! Sezon 3”.

 

– Projekt „Poezja – Lubię to!” jest działaniem, którego celem jest przybliżenie uczniom literatury romantycznej, zwłaszcza twórczości najwybitniejszych przedstawicieli polskiego romantyzmu, czyli Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Cypriana Kamila Norwida. Naszym celem jest tchnięcie życia i prawdziwych emocji we frazy, które młodym ludziom mogą wydawać się anachroniczne i niezrozumiałe. Ocena uczniów jednak bywa pochopna, gdyż po przeczytaniu tych XIX-wiecznych tekstów, okazuje się, że na wiele rzeczy patrzymy tak samo, jak nasi przodkowie. A jeśli nawet są różnice w postrzeganiu świata, to aktorska interpretacja pozwoli odtworzyć atmosferę minionych czasów. A to z kolei jest bezcennym doświadczeniem, warunkującym ciągłość polskiej tradycji – zachęcała Magdalena Dziejma, polonistka z VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

 

– Tegoroczna edycja projektu „Teatr – Lubię to!” będzie się różniła od dotychczasowych. W tym roku skupimy się na współpracy pomiędzy aktorami i nauczycielami z przedszkoli, szkół podstawowych oraz średnich przy tworzeniu scenariuszy lekcji teatralnych. To będzie dla mnie cenne doświadczenie, gdyż uczestnicząc w tym projekcie będę miał okazję poznać perspektywę nauczyciela szkoły średniej, dowiem się jak w praktyce takie zajęcia dla młodzieży powinny wyglądać, by zaciekawić młodego odbiorcę. Myślę, że w wyniku współpracy nauczyciel-aktor powstanie profesjonalny program teatralny, który będzie dopasowany do możliwości i potrzeb zarówno nauczycieli, jak i dzieci oraz młodzieży – mówił Bernard Bania, aktor.

 

To nie jedyny projekt, który doczekał się kontynuacji. W ramach programu „Kultura cyfrowa 2021” jesteśmy na etapie ukończenia procesu digitalizacji 5.000 obiektów-materiałów związanych z tworzeniem spektakli w naszej instytucji od 1944 roku. Są to m.in. afisze, scenariusze, archiwalne fotografie czy projekty scenografii i kostiumów.

 

– Cieszymy się, że już po raz czwarty mieliśmy szansę dokonać digitalizacji niezwykle cennego zbioru, który znajduje się w Teatrze Dramatycznym. Kiedy w 2018 roku otwieraliśmy archiwum artystyczne dla pasjonatów teatru, nie sądziliśmy, że będzie to jeden z najważniejszych projektów realizowanych przez naszą instytucję. Równie istotna jest dla nas także kolejna szansa na rozwój infrastrukturalny. W tym roku mogliśmy dokonać rozbudowy systemu oświetleniowego o kolejne reflektory. W planach mamy także zakup rzutników multimedialnych. Nowe urządzenia będą nam służyły w czasie prezentacji spektakli na gościnnych scenach. Docelowo staną się częścią wyposażenia wyremontowanej siedziby, przy ul. Elektrycznej 12 – powiedziała dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora.

 

Oprócz wspomnianych projektów planujemy nagranie i wydanie płyty z utworami ze spektaklu „Sopoćko”. Na wydawnictwie znajdą się psalmy, które wykonają aktorzy w nowych aranżacjach, przygotowanych przez kompozytora i aranżera, Marka Kubika.

 

– Użyte w spektaklu psalmy, to część jego ilustracji muzycznej. W tej chwili podstawowym założeniem nowych aranżacji jest ich przekształcenie do formy płytowej. Muszą funkcjonować jako pełnowymiarowe utwory, co wiąże się ze sporym dobudowaniem muzyki. Bardzo dużą wartością dodaną będzie wykonanie części instrumentalnej przez żywych muzyków. Będzie to mały skład orkiestrowy z Opery i Filharmonii Podlaskiej. Oczywiście warstwę wokalną wykonają aktorzy Teatru Dramatycznego. Zmieni się też nieco charakter utworów. Wgłębiając się w życiorys ks. Sopoćki oraz jego relację ze św. Faustyną, postanowiłem dołożyć swoje odczucia tej historii – powiedział Marek Kubik.

 

Realizacja zadań nie byłaby możliwa gdyby nie dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz dotacji z budżetu Województwa Podlaskiego.

 

– Na realizację wszystkich zadań otrzymaliśmy w sumie 1.418.300 zł, w tym 653.300 zł pochodziło z budżetu Ministerstwa Kultury, zaś 765.000 zł to dotacja ze środków Województwa Podlaskiego. Dziękuję za zaufanie wszystkim podmiotom, które wspierają nas finansowo. To motywuje nasz zespół do podejmowania kolejnych działań mających na celu promocję sztuki teatralnej w różnych formach wśród mieszkańców Białegostoku i regionu – dodał Piotr Półtorak, Dyrektor.

 

Więcej informacji na temat projektów realizowanych przez nas można znaleźć w zakładce „Projekty”.