Teatr- Lubię to! Sezon 5

„Teatr – Lubię to!” to cykl bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli, pracowników instytucji kultury oraz animatorów kultury z województwa podlaskiego. Zadanie zostało dofinansowane w ramach rządowego programu „Edukacja kulturalna”.

 

– Cieszę się, że po raz kolejny udało nam się pozyskać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cykl szkoleń „Teatr – Lubię to! Sezon 5” został dofinansowany także z budżetu Województwa Podlaskiego. Celem warsztatów, które organizujemy już od kilku lat, jest wspieranie pedagogów w zdobywaniu i rozwijaniu kompetencji w zakresie przygotowywania lekcji oraz innych wydarzeń szkolnych – powiedział w trakcie spotkania z dziennikarzami Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego,

 

Dwudniowe, autorskie szkolenia odbędą się w październiku, listopadzie oraz w grudniu. Pierwsze spotkania zostały zaplanowane na 21 i 22 października. Psycholog Anna Klimek oraz aktor Dawid Malec w trakcie warsztatów „Każdy może być aktorem” opowiedzą o tym, jak pracować z młodzieżą ze specjalnymi potrzebami.

 

–  Postaramy się uświadomić uczestników, w jaki sposób pobudzać i rozwijać zainteresowania teatralne wśród młodzieży ze spektrum autyzmu. Zastanowimy się nad tym, jak wprowadzić ją w świat teatru ruchu, czy performance’u. W trakcie naszego warsztatu przybliżymy ćwiczenia teatralne, które pozwalają osobom ze spektrum autyzmu otworzyć się na kontakt z innymi ludźmi i spróbować pokonać własne ograniczenia – powiedział Dawid Malec.

 

4 i 5 listopada, w trakcie szkolenia „Teatr cieni” o możliwości gry światłem, cieniem i kształtem opowiedzą: Bernard Bania i Patryk Ołdziejewski.

 

–  Teatr cieni jest moim zdaniem jedną z najbardziej rozwijających wyobraźnię i kreatywność formą teatralną. Daje nam możliwość kreowania rzeczywistości z wykorzystaniem dowolnych form teatralnych, żywego planu, lalki, teatru przedmiotu etc. i łączenie ich w jeden wspólny efekt sceniczny, który możemy dowolnie komponować, zniekształcać, „zoomować” itp. dzięki odpowiednim manipulacjom światłem – powiedział Bernard Bania.

 

Kolejne szkolenie „Spokojne przygotowania do spektaklu” odbędzie się 18 i 19 listopada. Katarzyna Mikiewicz i Marek Tyszkiewicz podpowiedzą, jakie ćwiczenia relaksacyjne oraz gry i zabawy integracyjne mogą być pomocne w przygotowaniach do spektaklu.

 

„Adaptacja i interpretacja tekstu” to tytuł warsztatów, które 25 i 26 listopada poprowadzą Arleta Godziszewska i Marek Cichucki. Aktorzy podpowiedzą jak interpretować utwory literackie zgodnie z ich stylem i przeznaczeniem do wystawienia spektaklu. Spotkania 2 i 3 grudnia poświęcone będą pantomimie – „Gra bez słów”. Kamila Wróbel-Malec i Michał Przestrzelski opowiedzą o tym, jak wyrażać emocje i uczucia gestem, mimiką i ruchem. W trakcie szkolenia pt. „Ekoetyka w teatrze” Grażyna Kryś-Lelusz i Szymon Ambrożewicz opowiedzą o możliwości wykorzystania materiałów z recyklingu przy produkcji spektakli. Spotkania z pracownikami pracowni modelatorskiej Teatru Dramatycznego odbędą się 9 i 10 grudnia.

 

– Warsztaty skierowane do nauczycieli od kilku lat są jednym z priorytetów naszej działalności edukacyjnej. Tegoroczna tematyka warsztatów jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane m.in. przez uczestników poprzednich edycji. Dzięki spotkaniom z aktorami oraz twórcami teatralnymi nauczyciele ponownie będą mieli okazję pogłębiać swoją wiedzę o teatrze – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora ds. technicznych.

 

Warsztaty są bezpłatne. Zapisy odbywają się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez wypełnienie formularza:

https://forms.gle/1suu7Z6P2dUbuH3j9

 

Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może zapisać się na dowolną liczbę szkoleń.

 

Warsztaty będą odbywały się w weekendy: w soboty i niedziele, w godzinach od 9.00 do 15.00. Szkolenia odbędą się w NieTeatrze, przy ul. H. Sienkiewicza 4 w Białymstoku. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający udział w projekcie oraz konspekt teatralny.

 

Teatr – Lubię to! Teatr_dla_wszystkich – wersja elektroniczna

 

Raport – Teart – Lubię to! Sezon 5 – wersja elektroniczna

 

Fotorelacja z warsztatów:

Szkolenie I – „Każdy może być aktorem

Szkolenie II – „Teatr cieni

Szkolenie III – „Spokojne przygotowania do spektaklu

Szkolenie IV – „Adaptacja i interpretacja tekstu

Szkolenie V – „Gra bez słów

Szkolenie VI – „Ekoetyka w teatrze

 

 

 

 

Zadanie „Teatr – Lubię to! Sezon 5” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu województwa podlaskiego.

 

 

 

 

 

Nazwa zadania: Teatr – Lubię to! Sezon 5

Dofinansowanie z MKiDN: 84.000 zł

Dofinansowanie z Województwa Podlaskiego: 59.910 zł

Całkowita wartość: 143.910 zł

ZADANIE DOFINANSOWANO Z BUDŻETU WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO

Galeria