Inauguracja sezonu 2013/2014

Inauguracja sezonu 2013/2014

Rozpoczynamy nowy sezon artystyczny!  Tegoroczna inauguracja jest nietypowa, ponieważ odbędzie się poza siedzibą instytucji. 6 września, w ramach IX odsłony „Trialogu w Krynkach” odbędzie się tam przedpremierowy pokaz „Antyhony”, spektaklu w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Przedstawienie powstaje w ramach projektu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Premiera odbędzie się 29 września na Placu Jana Pawła II w Białymstoku. Prapremiera w Krynkach, Premiera w Białymstoku – Wschód Kultury/Inny Wymiar.

Nowe odczytanie Fredry

W najbliższy weekend zapraszamy także do udziału w akcji „Narodowe Czytanie”. Tegoroczna odsłona tego ogólnopolskiego projektu poświęcona jest Aleksandrowi Fredrze. W sobotę, 7 września, o godz. 18.00 na Rynku Kościuszki aktorzy Teatru oraz studenci Akademii Teatralnej przeczytają performatywnie tekst Fredry „Gwałtu, co się dzieje!”. Czytanie zostało dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku, a partnerem wydarzenia jest Fundacja Instytut Rzeczypospolitej.

Z teatrem w Polskę

Także 7 września rozpoczynamy objazd w ramach projektu „Teatr Polska”. W okresie od 7 września do 20 października, odwiedzimy siedem miejscowości na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego. Dzięki dofinansowaniu Instytutu Teatralnego w ramach programu Teatr Polska, mieszkańcy Łochowa, Krasnegostawu, Suwałk, Hajnówki, Sejn, Michałowa oraz Łap ,będą mogli obejrzeć spektakl „Czarnobyl. Last minute” w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej- Mazur. Przedstawienie poprzedzą specjalne warsztaty, a po spektaklu będzie można spotkać się z aktorami oraz reżyserką. Pokazy spektakli realizowane są w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego  TEATR POLSKA ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Terminy:

  •  7 września, godz. 19.00 – Łochów – Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, ul. 1- go Maja 22 (warsztaty, godz. 16.30),
  • 8 września, godz. 19.00 – Krasnystaw – Krasnostawski Dom Kultury, ul. Okrzei 10 (warsztaty, godz. 16.30),
  • 12 września, godz. 18.00 – Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5 (warsztaty, godz. 15:30),
  • 20 września, godz. 19.00 – Hajnówka – Hajnowski Dom Kultury, ul. T. Sołoniewicz 4 (warsztaty, 16:30),
  • 26 września, godz. 18:00 – Sejny – Ośrodek „POGRANICZE – Sztuk, Kultur, Narodów”, ul. Piłsudskiego 37 (warsztaty, godz.15.30),
  • 14 października, godz. 18:00 – Michałowo – Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie, ul. Białostocka 19 (warsztaty, godz.15.30),
  • 20 października, godz. 19.00 – Łapy – Dom Kultury w Łapach, ul. Nowy Rynek 15 (warsztaty, 16:30).

Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl

Na teatralnym afiszu

W repertuarze Teatru w nadchodzącym sezonie znajdą się spektakle, które cieszyły się zainteresowaniem publiczności, m.in.: „Glany na glanc”, „Seks nocy letniej”, „Rozkłady jazdy”, „Szalone nożyczki” (z gościnnym udziałem Sebastiana Cybulskiego), kultowe „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. We wrześniu będzie można także obejrzeć „Wariatkę z Chaillot”, a pod koniec października zapraszamy na nową odsłonę spektaklu „Ożenek”. Do obsady przedstawienia dołączy Andrzej Mastalerz – aktor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. We wrześniu oraz październiku zapraszamy ponadto na wydarzenia, które już cieszą się ogromnym zainteresowaniem widzów:

Trzy razy łóżko – jubileusz:

Znane i lubiane przez widzów przedstawienie „Trzy razy łóżko” od daty premiery zostało pokazane już 199 razy.  To małżeńska komedia, która łączy lekkość stylu i żartu z pytaniami w tonie serio. Lekkości i zwiewności tej komediowej formie dodają piosenki, dopisane przez autora tekstu – Jana Jakuba Należytego. Sztuka ta została wybrana przez widzów w finale I Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3, organizowanego przez Teatr Dramatyczny. 14 oraz 15 września aktorzy oraz realizatorzy tego przedstawienia, będą świętować 200 i 201 odsłonę tego spektaklu. Z tej okazji zostanie on pokazany na dużej scenie naszego Teatru.

–  Koncert Dawida Podsiadło:

Jeden z najciekawszych i najbardziej oczekiwanych debiutów w Polsce. Głos, który od pierwszych dźwięków intryguje i nie daje o sobie zapomnieć. Dawid Podsiadło wystąpi przed białostocką publicznością 4 października o godz. 20.00 na dużej scenie naszego Teatru. Jego debiutancka płyta pt. „Comfort and Happiness” ukazała się na rynku 28 maja i już 3 dni po premierze wyprzedano w sklepach pierwszy jej nakład. Album wszedł także na listy bestsellerów sklepów internetowych i okupuje czołowe miejsca w sklepach prowadzących sprzedaż digitalową np. Deezer, iTunes czy EMPIK. W niezwykle krótkim czasie album osiągnął status platynowej płyty i zadebiutował na pierwszym miejscu ogólnopolskiej listy sprzedaży  OLiS (Oficjalna Lista Sprzedaży ZPAV)! Liczba słuchaczy i fanów nadal rośnie!

– Spektakl impresaryjny „Pod niemieckimi łóżkami”:

24 października, widzowie będą mogli obejrzeć spektakl w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego. Na dużej scenie Teatru Dramatycznego wystąpią Tamara Arciuch, Bartosz Opania, Bartłomiej Kasprzykowski. Przedstawienie jest teatralną impresją na temat książki wydanej w Niemczech pod tym samym tytułem. Bohaterką spektaklu jest polska sprzątaczka, wygarniająca wstydliwe brudy spod stereotypowo schludnych łóżek swoich niemieckich pracodawców. Justyna w dowcipny i bezobcesowy sposób obala stereotypy dotyczące „tych czystych” Niemców, pokazuje ich słabości i uprzedzenia. Tymczasem w Polsce dzięki wydanej książce staje się bohaterką, celebrytką i gwiazdą. Stopniowo ubierana przez media w kolejne brokatowe płaszcze sławy, ugina się pod ich ciężarem i spada z plastikowego postumentu. Historia o niemieckich brudach, polskich celebrytach oraz blaskach i cieniach sławy przeznaczona dla widzów dorosłych.

Premiery teatralne

29 września na Placu Jana Pawła II w ramach Wschodu Kultury/Innego Wymiaru odbędzie się premiera spektaklu „Antyhona” w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Przedstawienie od października będzie można obejrzeć na dużej scenie Teatru. Ponadto, w nowym sezonie planujemy realizację m.in. następujących spektakli:

  1. MOMO, Michael Ende – musical, reż. A. Korytkowska-Mazur – premiera 23 listopada 2013 r. (Duża Scena) ,
  2. NIE-DEMOKRACJA – koprodukcja  z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu i Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie – premiera luty 2014 r.,
  3. PRZYBORA/OSIECKA – Mała Scena, 14 lutego 2014 r.  (w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych),
  4. REWIZOR,  Mikołaj Gogol – reż. Jacek Jabrzyk – premiera kwiecień 2014 r. (Duża Scena).

Scena na dole

Obok spektakli na trzech scenach, od nowego sezonu widzowie będą zapraszani do nowopowstającej czwartej sceny, tzw. „Sceny na dole”. Kilka razy w miesiącu, zawsze w czwartek, w nowej restauracji mieszczącej się w Teatrze – Wariatka Cocktail Bar & Restaurant, zostaną pokazane: monodramy, muzodramy, stand-up’y, recitale, koncerty, projekty edukacyjne, kabarety, performance oraz małe formy teatralne. Na początek, 17 października, aktorzy Teatru Dramatycznego zaprezentują projekt  „X Tango”. W trakcie koncertu zabrzmią utwory z okresu XX-lecia międzywojennego, we współczesnych, okołojazzowych aranżacjach. W trakcie recitalu usłyszymy m.in. przeboje Hanki Ordonówny, Mieczysława Fogga, Adama Astona, Tadeusza Olszy, Adolfa Dymszy, czy Tadeusza Faliszewskiego.

Działania edukacyjne

Jak co roku zapraszamy na warsztaty dla młodzieży. Tegoroczną nowością jest grupa +/-50. Początkowo została skierowana do osób powyżej 50 roku życia. Jednak ze względu na duże zainteresowanie osób dorosłych, zapraszamy do udziału w niej wszystkie chętne osoby powyżej 19 roku życia. Zapisy trwają do 18 września.

Współpraca

Rozpoczynamy współpracę z Suwalskim Ośrodkiem Kultury, gdzie w listopadzie odbędzie się suwalska premiera spektaklu „Antyhona”. Z Biblioteką Publiczną w Suwałkach będzie z kolei realizowany projekt „Niezły Teatr w bibliotece” –  transmisja online białostockich przedstawień. W planach jest także kolejna, trzecia już odsłona Festiwalu literackiego „Przeczytać Białystok”, realizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem „Fabryka Bestsellerów”.

Nowi aktorzy w Węgierce

Od nowego sezonu do zespołu artystycznego Teatru dołączyli na stałe dwaj aktorzy: Mateusz Witczuk oraz Piotr Szekowski. Pierwszy z nich jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu. Białostockiej publiczności dał się poznać przede wszystkim dzięki roli skinheada Mike’a w spektaklu „Glany na glanc” oraz w przedstawieniu „Czarnobyl. Last minute”. Piotr Szekowski jest także absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Widzowie mieli okazję oglądać go w spektaklach takich jak: „Seks nocy letniej”, „Trzy razy łóżko”, „Wesele”, „Czarnobyl. Last minute” czy „Latający Cyrk Monty Pythona”. W tym roku aktor dołączył także do obsady „Szalonych nożyczek”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konferencji prasowej przed rozpoczęciem sezonu.