Dana Łukasińska

Antyhona (z fragmentami „Antygony” Sofoklesa)

„Antyhona” to historia klątwy rzuconej na Kreona i ród Labdakidów, która po stuleciach ziszcza się w Krynkach. Antygona, podobnie jak Teresa, to młoda dziewczyna działająca w pojedynkę przeciw nepotycznej rodzinie, nie mogącej utracić władzy, która gwarantuje jej status quo. Racje stron się wykluczają, a kompromis jest niemożliwy. Stawka jest zbyt wysoka. Nie ma dobrych rozwiązań, nie ma wygranych, wszyscy są winni, wszyscy płacą ogromną cenę w walce o obronę swoich wyborów. Historia ma swoje odbicie w lokalnych podaniach. Po raz pierwszy temat „prostowania granic” polsko-białoruskich pokazany jest w artystycznej formie..

Do współpracy przy realizacji spektaklu zostali zaproszeni wybitni twórcy z Polski jak i zagranicy: Dana Łukasińska – autorka scenariusza, malarz prof. Leon Tarasewicz, który zaprojektował scenografię (po raz pierwszy w swoim dorobku artystycznym) oraz kompozytor – Michał Jacaszek. Obok aktorów Teatru Dramatycznego na scenie wystąpią gościnnie: Aleś Malčanaǔ z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janka Kupały w Mińsku, Grzegorz Falkowski – aktor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Marta Ledwoń z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz Marek Szkoda.

Spektakl „Antyhona” powstał w ramach projektu Wschód Kultury/Inny Wymiar.

Partnerzy spektaklu:

mkidn_01_cmyk

NCK

bstok

BOK

Fundacja_Villa_Sokrates_logo

Suwalki_OK_znak_poziom

 

Spektakl przedpremierowy: 6 września 2013 r. (spektakl plenerowy, Plac Jagielloński w Krynkach)

Premiera: 29 września 2013 r. (spektakl plenerowy, Plac Jana Pawła II  /przed Katedrą/ w Białymstoku)

Scena: duża

Czas trwania: 90 minut

Ceny biletów*:

- normalny - 40 zł
- ulgowy - 35 zł
- szkolny - 20 zł
- studencki - 20 zł (zniżka 50% na legitymację do 26 r.ż)
- bilet dla osób bezrobotnych - 5 zł

*przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

Realizatorzy:

Reżyseria – Agnieszka Korytkowska-Mazur
Scenariusz - Dana Łukasińska
Scenografia – Leon Tarasewicz/Fundacja Villa Sokrates
Kostiumy – Magda Dąbrowska
Muzyka – Michał Jacaszek
Producent – Zofia Dowjat
Ruch sceniczny – Maciej Zakliczyński
Reżyseria światła – Marek Oleniacz
Inspicjent - Jerzy Taborski
Asystent  reżysera – Wioleta Szymusiuk-Poreda

Obsada:
Marta Ledwoń – (gościnnie, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie)/Justyna Godlewska-Kruczkowska - Antygona (z rodu Labdakidów, siostra Ismeny, Polinika i Eteoklesa) i Teresa Nikor (siostra Andrzeja, Jerzego, Kseni Nikorów)
Agnieszka Możejko-Szekowska - Ismena (siostra Antygony)/Ksenia (siostra Teresy)
Piotr Szekowski - Andrzej Nikor
Mateusz Witczuk - Jerzy Nikor
Krzysztof Ławniczak - Kreon (władca Teb)/Szymon (komisarz Krynek),
Grzegorz Falkowski (gościnnie, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie) - Koryfeusz (doradca)
Aleś Malčanaǔ (gościnnie, Narodowy Teatr Akademicki im. Janki Kupały, Mińsk) - Tyrezjasz (kapłan)
Bernard Bania - Hajmon (syn Kreona i narzeczony Antygony)/Mosze (syn Szymona i narzeczony Teresy)
Krystyna Kacprowicz-Sokołowska - Eurydyka (żona Kreona)/żona Szymona
Marek Szkoda (gościnnie) - Strażnik/Żołnierz

CHÓRY:

 - Chór Kameralny "441 Hz"
- Mieszkańcy Białegostoku
- Mieszkańcy Krynek

Autor zdjęć: Bartek Warzecha

Recenzje:

„Czekałem na spektakl, który nie będzie kolejną bajką o wielokulturowości i tolerancji, nie zamaże konfliktów narodowościowych i religijnych, ale odda tragiczny charakter wyborów, jakich dokonywać musieli mieszkańcy wschodniej Polski w czasie wojny i tuż po jej zakończeniu. Taka jest "Antyhona (…)
To świetne, przenikliwe przedstawienie mierzące się z demonami nacjonalizmu jest bardzo potrzebne w Białymstoku, który w ostatnich latach stał się stolicą polskiej ksenofobii. Może przynieść oczyszczenie.”

Roman Pawłowski, "O nacjonalizmie w teatrze w Białymstoku. Na taką opowieść o Pograniczu czekałem od lat", Gazeta Wyborcza, 29 października 2013 r.

 

„Pomysł zestawienia tragicznej historii Antygony z historią współczesną początkowo wydawał się karkołomny. Ale w klarownym scenariuszu Dany Łukasińskiej, sprawnej reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur, przejmującej muzyce Michała Jacaszka i znakomitej grze aktorów - wszystko to złożyło się w bardzo interesującą i spójną całość. Historia dziewczyny z antyku, która ginie za to, że sprzeciwiła się władcy, chcąc pochować jednego z braci, zlała się w jedno z historią dziewczyny z powojennych Krynek, która ginie również za brak pokory. Kostium historyczny jest, co prawda inny (dwaj bracia Teresy stojący po dwóch stronach barykady - jeden wybiera "leśnych", drugi wojsko Polski Ludowej - ginie w bratobójczej walce, ten od leśnych ma nie mieć własnej mogiły), ale zasada ta sama (Teresa chce pochować brata i za karę zostaje rozstrzelana). Historia jest oczywiście o wiele bardziej skomplikowana, składa się na nią wiele różnych wątków, niemniej pomysł połączenia dwóch odległych epok okazał się trafiony.”

Monika Żmijewska, "Antyhona rozstrzelana. Podwójna historia na kilkumetrowej konstrukcji", Gazeta Wyborcza Białystok, 7 września 2013 r.