Sergiusz Piasecki

Zapiski oficera Armii Czerwonej

Wy mówicie, że ja jestem dookoła dureń! A czy wy wiecie, że ja jestem z tego tylko dumny…? Tak… Wy ot mądrale, a nawet swego państwa nie macie i musicie robić to, co wam nasz rząd rozkaże! A mnie mądrość nie jest potrzebna. My mamy takich, co mądrzy są i oni wszystkim kierują. My już ćwierć świata mamy. A za dziesięć lat pół świata opanujemy. A za 20 lat nasz ruski naród będzie wszystkimi na świecie rządzić.

I kto to mówi? Tak, tak – to młodszy lejtnant Michaił Zubow, Misza Wyzwoliciel, który 17 września 1939 roku w szeregach Armii Czerwonej wkroczył na terytorium Polski. Od 50 lat z okładem śmieszy i przeraża z kart genialnej książki Sergiusza Piaseckiego „Zapiski oficera Armii Czerwonej” – błyskotliwego studium mentalności „człowieka radzieckiego”. Od ponad 25 lat na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku możemy go słyszeć i oglądać w brawurowej interpretacji Krzysztofa Ławniczaka.

Często mówi się o „wybitnych kreacjach”, „rolach życia”. Zubow to coś więcej. Świetna adaptacja dokonana przez Andrzeja Jakimca i kunszt aktorski Krzysztofa Ławniczaka sprawiły, że Misza Zubow stał się ikoną białostockiego życia kulturalnego – to żywa legenda o niesłabnącej sile oddziaływania. Fascynuje, zniewala, uczy szacunku do sztuki teatralnej. W dziejach białostockiego teatru nie ma drugiego spektaklu, który mógłby się równać z „Zapiskami oficera Armii Czerwonej” – nie ma sztuki tak sławnej, tak długo utrzymującej się na afiszu, na której wychowują się kolejne pokolenia widzów.

Jeżeli nie widziałeś jeszcze „Zapisków oficera Armii Czerwonej”, powinieneś koniecznie nadrobić to zaniedbanie. Satysfakcja gwarantowana.

 
Spektakl można obejrzeć:

 

Premiera: 29 lutego 1992

Scena Foyer/Scena Kameralna

Ceny biletów*:
bilet normalny - 40 zł
bilet ulgowy - 30 zł
bilet studencki - 20 zł (zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.)

Czas trwania:  100 minut

Reżyser: Andrzej Jakimiec

Obsada: 

Krzysztof Ławniczak: Młodszy lejtnant Armii Czerwonej Michaił Zubow

Autor zdjęć: Konrad Adam Mickiewicz

Na zdjęciu Krzysztof Ławniczak, jako młodszy lejtnant Armii Czerwonej Michaił Zubow Na zdjęciu Krzysztof Ławniczak, jako młodszy lejtnant Armii Czerwonej Michaił Zubow Na zdjęciu Krzysztof Ławniczak, jako młodszy lejtnant Armii Czerwonej Michaił Zubow Na zdjęciu Krzysztof Ławniczak, jako młodszy lejtnant Armii Czerwonej Michaił Zubow Na zdjęciu Krzysztof Ławniczak, jako młodszy lejtnant Armii Czerwonej Michaił Zubow