Motyle są wolne

Autor

Motyle są wolne

Autor

Sztuka „Motyle są wolne” napisana przez Leonarda Gershe, w latach siedemdziesiątych XX w, w Nowym Jorku, gdzie toczy się akcja utworu, przez samego autora określana „komedią sentymentalną”, opowiada historię niepełnosprawnego chłopaka Dona, który w wynajętej kawalerce na Manhattanie po raz pierwszy próbuje samodzielnego życia, z dala od apodyktycznej matki. Kiedy poznaje swą ekscentryczną sąsiadkę o dość pogmatwanej przeszłości, początkującą aktorkę Jill, jego poukładany świat zostaje kompletnie zburzony.

 

To wzruszająca historia dziwnej i trudnej miłości, pełna humoru i niespodziewanych zwrotów akcji dla młodych i starszych, mająca dostarczyć przede wszystkim rozrywki. Jej głównym atutem są świetnie napisane dialogi. Opowiedziana w konwencji komedii romantycznej, z lekkością i dowcipem, niesie z sobą również głębokie przesłanie, zwracając uwagę na istotne społeczne problemy ludzi borykających się z niepełnosprawnością.

 

Śledząc losy głównego bohatera tej znakomicie napisanej sztuki, szybko przekonujemy się, iż mimo swojego kalectwa, jest on jedyną osobą w dojrzały i wrażliwy sposób radzącą sobie z rzeczywistością. Świat ludzi zdrowych przegrywa konfrontacje z jego mądrym, pełnym szczerości podejściem do życia.

Realizatorzy:

Scenografia i kostiumy

Tytuł oryginału „Butterflies are free”.

 

„Butterflies Are Free” is presented by special arrangement with Samuel French, Inc., a Concord Theatricals Company.

W Polsce prawa Autora reprezentuje Agencja ADiT.

 

Licencja na wystawienie spektaklu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

 


 

 

 

Recenzje

„Motyle są wolne" ogląda się lekko. A to za sprawą humoru tkwiącego w dialogach bohaterów. Oczywiście, jest kilka zabawnych sytuacji, lecz to sposób w jaki rozmawiają ze sobą i co mówią bohaterowie ma znaczenie. Jest to zasługa aktorów. Jolanta Skorochodzka, jak zwykle, gra cudownie. Natomiast Urszula Szmidt, Dawid Malec, Michał Kamiński dają z siebie wszystko, pokazując, że jeszcze na pewno nie raz usłyszymy o tych młodych adeptach sztuki teatralnej. (...)

Jakub Sosnowski - Wszyscy jesteśmy motylami,

Dziennik Teatralny Białystok, 21.05.2019 r.