Małe zbrodnie małżeńskie

Autor

Małe zbrodnie małżeńskie

Autor

„Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta to dramat o małżeństwie, które po latach wspólnego życia próbuje odbudować swoją relację, poszukując źródeł niezrozumienia i wracając do pierwszych wspólnych chwil. Czy problemem jest amnezja głównego bohatera, który uległ wypadkowi czy kłamstwa? Kto kłamie i dlaczego? Mąż czy żona?

 

Co uniemożliwia porozumienie: egotyzm i skupienie na sobie pisarza czy podejrzliwość jego żony, a może wyobrażenia na temat związku, o których nie mówi się partnerowi?

 

Jak bardzo kobieta i mężczyzna różnią się od siebie, że się nie rozpoznają, mimo długiego stażu wspólnego pożycia małżeńskiego?  Te wszystkie poważne kwestie chwilami podane lekko i dowcipnie, a chwilami zupełnie serio będą bawić, a być może wzruszą, wywołując refleksję nad naszymi relacjami z najbliższymi.

 

Całość rozgrywa się w ascetycznej przestrzeni skomponowanej przez Tomasza Wójcika, scenografa i twórcy kostiumów w wielu spektaklach, m.in. Teatru Adekwatnego w Warszawie. Minimalistyczna scenografia zbudowana z form przestrzennych połączonych z wizualizacjami na żywo symbolizuje trudny proces rekonstrukcji pamięci bohatera. Obrazuje też destrukcję związku.

 

Za opracowanie muzyczne odpowiada Jacek Sawicki – „oprawca muzyczny” kilkudziesięciu spektakli realizowanych w offowym Teatrze Efemerycznym we współpracy z Jolantą Hinc-Mackiewicz. Ruch sceniczny wg swojej autorskiej metody opracowała białostocka choreografka Dorota Baranowska.

 

Dzieło oryginalne w języku francuskim © Antigone 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. www.eric-emmanuel-schmitt.com

 

Realizatorzy:

Tłumaczenie

Reżyseria i adaptacja

Scenografia, kostiumy i wizualizacje

Choreografia

Opracowanie muzyczne