Podsumowaliśmy sezon artystyczny 2023/2024

Podsumowaliśmy sezon artystyczny 2023/2024

Podsumowaliśmy sezon artystyczny 2023/2024. Wyprodukowaliśmy trzy nowe spektakle, zorganizowaliśmy warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także zrealizowaliśmy kilka różnorodnych projektów.

 

Przygotowaliśmy trzy premiery: „Posprzątane” w reżyserii Bożeny Baranowskiej, „Szwagierki” w reżyserii Michała Znanieckiego oraz „Małe zbrodnie małżeńskie” w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz.

 

– W tym sezonie artystycznym Teatr Dramatyczny odwiedziło prawie 21 000 widzów, a aktorzy zagrali 157 spektakli prezentując z bieżącego repertuaru 19 tytułów. Serdecznie dziękuje Widzom za tak liczną obecność na widowni, a sympatykom naszego Teatru za nieustające wsparcie, kolejne spotkania i wspólne teatralne miesiące – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor.

 

Niezwykle ważną częścią działalności naszego Teatru są również warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzone od 2006 roku.

 

– W tym sezonie podczas 414 godzin zajęć umiejętności kształciło prawie 110 osób w sześciu grupach. Zwieńczeniem zajęć każdej grupy jak co roku był pokaz finałowy – dodał Piotr Półtorak.

 

Na początku października Teatr zorganizował siódmą edycję festiwalu „Kierunek Wschód”, podczas którego Białystok odwiedziły m.in. teatry z Armenii, Macedonii Północnej, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski.

 

– Cieszymy się, że ponownie udało nam się zaprosić do Białegostoku wybitnych artystów. „Kierunek Wschód” co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów, dlatego nie możemy doczekać się tegorocznej edycji wydarzenia. Przygotowaliśmy kilka artystycznych niespodzianek – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora ds. technicznych.

 

W październiku, listopadzie oraz w grudniu Teatr przeprowadził dwudniowe, autorskie bezpłatne szkolenia dla nauczycieli, pracowników instytucji kultury oraz animatorów kultury. Był to piąty sezon warsztatów w ramach projektu „Teatr – Lubię to!”.

 

– Warsztaty są znakomitym spotkaniem, które ubogaca zarówno nas – aktorów, którzy muszą przygotować te zajęcia i przy tej okazji usystematyzować swoją wiedzę, ale z drugiej strony widzę jak cudownie działają na nauczycieli. Naszym celem jest pokazanie niekonwencjonalnych rozwiązań warsztatowych w pracy z dziećmi i młodzieżą, które uatrakcyjnią zajęcia w szkołach. Wiemy od samych uczestników, że w trakcie spotkań z nami świetnie się bawią, a pomysły, które im przekazujemy rzeczywiście wykorzystują w swojej codziennej pracy – powiedział Marek Tyszkiewicz, aktor.

 

W sezonie 2023/2024 ukończyliśmy realizację dwuletniego projektu inwestycyjnego „Scena za rzeką – etap I”. W ramach tego zadania powstał projekt architektoniczno-budowlany, dzięki któremu w przyszłości przy ul. J. K. Branickiego 15 będzie można wybudować obiekt z dodatkową sceną, nowoczesną przestrzeń warsztatowo-magazynową, profesjonalną salę prób oraz pokoje gościnne.

 

– To projekt, który zrealizowaliśmy z myślą o przyszłości instytucji i jej rozwoju. Inwestycja ta nie rozpocznie się, zanim nie ukończymy remontu naszej siedziby głównej. Warunkiem poszukiwania środków zewnętrznych jest jednak posiadanie projektu, stąd nasze strategiczne myślenie i podjęcie decyzji o rozpoczęciu prac nad dokumentacją projektową – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora Teatru.

 

28 października, aktorzy Teatru zagrali gościnnie spektakl „Pani Pylińska i sekret Chopina” na scenie Państwowego Teatru Akademickiego im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu. Pokaz przedstawienia w reżyserii Adama Opatowicza, na podstawie sztuki Érica-Emmanuela Schmitta odbył się w ramach pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Erywaniu. Wyjazd do Armenii był kolejną okazją do popularyzacji polskiego teatru poza granicami kraju.

 

Pierwszą premierą w nowym sezonie artystycznym będzie spektakl „O co biega?” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza, który odbędzie się 21 września. Bilety na przedstawienie na podstawie sztuki Philipa Kinga są już dostępne w sprzedaży internetowej, na stronie dramatyczny.pl. Wcześniej, 7 września, na widzów i mieszkańców miasta czeka niespodzianka. Dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu „Kultura – Interwencje” Teatr przygotowuje nowe wydarzenie artystyczne.

 

– Wymyśliliśmy sobie wydarzenie artystyczne, dzięki któremu wyjdziemy do Państwa, do widowni, do widza. Spotkamy się w przestrzeni miasta, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie stanie scena. Program na razie pozostanie niespodzianką, ale możemy zdradzić, że mieszkańcy będą mieli okazję spotkania z aktorami, zaprezentujemy fragmenty jednego z naszych spektakli i zaprosimy na koncert. Mamy nadzieję, że będzie to piękny czas spędzony z nami – mówi Patryk Ołdziejewski, aktor.