Wioletta Grzegorzewska

Guguły

Hektary to wieś jak każda inna w Polsce. Lata 80. Błoto, procesje, okolicznościowe festyny, zapach ziemi, bzyczenie much, litanie odmawiane pod przydrożnymi krzyżami i … tęsknota za tym, co trwałe, odwieczne i powtarzalne. Miejsce, gdzie czas płynie „inaczej”, a minuty zastępują koronki i zdrowaśki. „Guguły” to historia dojrzewania w takiej Polsce tych, którzy nigdy Hektarów nie opuszczą, ale i tych, którzy wyjadą zaludniać miasta. Dziwną prawidłowością jest proces amnezji: „Im dalej udało mi się dojść, tym słabiej widzę skąd idę”. Tylko echo powtarza: „Ty wieś opuścisz, wieś ciebie nigdy”. Tej wsi przyglądamy się uważnie!

 Spektakl w ramach projektu „Przypisy teatralne: Oskar Kolberg 2014″. Więcej informacji – kliknij!

 

Premiera: 8 listopada 2014 r.

Scena: duża

Czas trwania: ok. 70 minut

Ceny biletów*:
- normalny - 40 zł
- ulgowy - 35 zł
- szkolny - 20 zł
- studencki - 20 zł (zniżka 50% na legitymację do 26 r.ż)
- bilet dla osób bezrobotnych - 5 zł

* przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

Realizatorzy:

Reżyseria  - Agnieszka Korytkowska-Mazur
Scenariusz teatru obrzędowego - Robert Wasilewski
Adaptacja powieści "Guguły" - Agnieszka Korytkowska-Mazur
Scenografia - Jacek Malinowski
Choreografia - Maciej Zakliczyński
Opracowanie muzyczne - Robert Wasilewski
Inspicjent: Jerzy Taborski

Obsada:
Jolanta Borowska: Matka, Babka
Katarzyna Siergiej: Wioletta
Sławomir Popławski: Ojciec
Mateusz Witczuk: Inni, Mężczyzna z pociągu

Muzyka na żywo - Zespół Transkapela:
Robert Wasilewski
Ewa Wasilewska
Iga Wasilewska
Michał Mościcki

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Logo MKiDN male

IMiT_logo

Spektakl bierze udział w 21. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Andrzej Lis, Piotr Morawski, Łukasz Rudziński, Joanna Targoń, Mike Urbaniak, Kalina Zalewska.

logo-okwpsw kopia

mkidn_01_cmyk it_logo_prev

Autor zdjęć: Bartek Warzecha

Recenzje:

"Nietypowa przestrzeń, niezły scenariusz i świetna gra aktorów sprawa, że ..Guguły" to rozrywka, która współgra z ambitniejszymi.
Najnowsza realizacja Teatru Dramatycznego - "Guguły" w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur - to spektakl, w którym widz otrzymuje cały zestaw najróżniejszych emocji. Tu niepohamowane wybuchy śmiechu milkną ustępując miejsca refleksji, wzruszeniu. W tej sztuce ważną rolę odgrywają także widzowie. A zabawa z nimi zaczyna się już w foyer teatru."

Anna Kopeć, "Guguły, czyli Hektary u Węgierki. Rzecz do śmiechu, ale i zadumy", Kurier Poranny, 12 listopada 2014 r.

 

"...I od pierwszego wspomnienia głównej bohaterki, Wiolety, granej żywiołowo przez Katarzynę Siergiej, widać, że Maciej Zakliczyński jako choreograf wraz z Agnieszką Korytkowską-Mazur pozwolili aktorom ograć dosłownie każdy fragment teatru, a widzów zaprosili do igraszek z wyobraźnią. Kiedy Wioleta-Katarzyna opowiada, jak powstawał rysunek, który wzbudził niepokój esbeka, wykorzystuje podłogę – jednocześnie ją zmywając i kreśląc zarys Kremla. Wiele w tym spektaklu podobnych okruchów wspomnień. Szczególnie po lekturze książki, widać je bardzo plastycznie. Jak choćby pielgrzymujący po wsi obraz, oczekiwanie na przejazd papieża, odganianie much, by nie zalęgły się w ciele zmarłego ojca przed zamknięciem trumny. To gra wyobraźni, teatr w czystej postaci i teatr bardzo udany."

Jerzy Doroszkiewicz, "Teatr Dramatyczny wystawił Guguły", Kurier Poranny online, 10 listopada 2014 r.