Szwagierki

Autor

Szwagierki

Autor

Dwa słowa – bez trzymanki, od reżysera Michała Znanieckiego

 

Tekst Michela Tremblaya choć z lat 60. cały czas zadziwia swoją aktualnością. Jak w wielkich dziełach Gogola, z którym śmiejemy się z samych siebie, tak i tu wnikliwa obserwacja mechanizmów międzyludzkich jest obnażająca, zabawna i w końcu tragikomiczna. Czternaście kobiet w jednej kuchni zapowiada już mieszankę wybuchową: zagonione gospodynie domowe, sfrustrowane żony, zbuntowane córki i zagubione matki, zawistne sąsiadki, przyjaciółki i „przyjaciółki” razem zamknięte w klaustrofobicznej przestrzeni codzienności symbolicznej kuchni.

 

Muzyka Hadriana Tabęckiego i piosenki Romana Kołakowskiego to wentyle bezpieczeństwa. Momenty prawdy i czułości, chwile refleksji i protestu, minuty feminizmu i wyzwolenia. Scenografia Luigiego Scoglio to zabawa formą. Otwieranie i zamykanie bram codziennego świata i świata wyobraźni. Ściany kuchni to wrota możliwej ucieczki czy transgresji. Czas muzyki, każdego songu to czas zapomnienia, wytchnienia, kruchości, wrażliwości. Kostiumy i peruki tworzą spójny świat sąsiedzkich zawiści i charakterów, a choreografia i reżyseria bezlitośnie odkrywają hipokryzję i zakłamanie bohaterek, które mogą wytańczyć i wykrzyczeć swój stosunek do mężów, emigrantów, dzieci i sąsiadek codziennego „przeklętego życia”.

 

„Szwagierki”: musical, to niespotykana okazja, aby stworzyć ważne i wielowymiarowe postaci kobiece, których tak brak w literaturze dramatycznej. Możliwe jest popisowe pokazanie wszystkich talentów aktorek Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Taniec i śpiew to wyzwania. Dramaturgia to zadanie. Postaci to czysta przyjemność. Świat Tremblaya i Znanieckiego wypełni się śmiechem, satyrą, konfrontacją, refleksją i prawdą. Prawdą o nas samych czasem bolesną, a czasem śmieszną. Pełną ukrytych konfliktów i zaskakujących sytuacji. Prawdziwy gogolowski cyrk emocji. Zapinamy pasy bezpieczeństwa i zapraszamy do kuchni Germany Luzon!

 

 

 

Realizatorzy:

Scenografia

Choreografia

Teksty piosenek

Reżyseria świateł

Konsultacja wokalna

Przygotowanie muzyczne

muzyka do spektaklu nagrana przez TANGO ATTACK

Recenzje

To, co niewątpliwie skradło serca widowni do doskonała gra aktorska. Każda bohaterka ma tu bowiem swój własny, niepowtarzalny charakter. Aktorki po mistrzowsku uwypukliły niektóre stereotypowe, kobiece cechy. Każdy ich ruch, każde słowo idealnie oddają charakter danej postaci.

Zofia Kondraciuk - Czy warto wybrać się na "Szwagierki"? Nowy spektakl Teatru Dramatycznego,

BiałystokOnline.pl, 12 marca 2024 r.
Obsada to mocna strona białostockiej produkcji. Każda z grających osób próbuje wycisnąć ze swojej postaci to, co najatrakcyjniejsze. Od aktorek (i aktora) nie można wprost oderwać oczu i nie chodzi tutaj o wielce atrakcyjną stronę wizualną. Pod warstwą specyficznej charakteryzacji trudno też rozpoznać grające osoby. [...] „Szwagierki" to solidna pozycja w repertuarze białostockiego Teatru Dramatycznego. O kobietach, nie tylko dla kobiet. Wywoła śmiech, ale też refleksję, która może być naprawdę bolesna.

Anna Dycha - Musicalowe „Szwagierki" w białostockim Teatrze Dramatycznym,

Dziennik Teatralny Białystok, 14 marca 2024 r.

Galeria