Zespół

Luigi Scoglio

Luigi Scoglio

Dorobek zawodowy:

Luigi Scoglio jest włoskim scenografem, urodzonym w Bazylei (Szwajcaria).

Po ukończeniu studiów w Państwowym Instytucie Sztuki „E. Basile” w Messynie (Sycylia), (sekcja sztuki złotniczej) przeniósł się do Urbino, gdzie studiował i ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Katedrze Scenografii, uzyskując dyplom za pracę pt. „Metamorfoza świetlna, ewolucja teoretyczno-praktyczna nad ekspresyjnymi cechami światła w teatrze XX wieku”.

Obecnie pracuje jako scenograf w teatrze (opera i dramat), filmie i reklamie, zarówno we Włoszech, jak i za granicą. Od dwudziestu czterech lat ściśle współpracuje z polskim reżyserem Michałem  Znanieckim, towarzysząc mu przy najważniejszych produkcjach operowych i dramatycznych w całej Europie i nie tylko.

Zajmuje się również instalacją wideo, fotografią oraz instalacją i projektowaniem wizualnym kompozycji wystaw sztuki i wydarzeń związanych ze scenografią w formie pokazu lub eventu.

W 2010 roku był nominowany do nagrody Najlepszy Scenograf w Polsce za musical „Producenci” – sezon 2008/2009 (Teatr Rozrywki – Chorzów).

W 2011 roku zdobył pierwszą nagrodę operową w Hiszpanii, wraz z całą ekipą twórczą, w kategorii Najlepsza Produkcja Roku, za Oniegina (koprodukcja Opery Krakowskiej).

W 2018 roku zdobył Złotą Maskę jako Najlepszy Scenograf  w Polsce, za spektakle Romeo i Julia (Bytom – Opera Śląska 2017) i Bulwar Zachodzącego Słońca (Musical – Teatr Rozrywki – Chorzów).

 

Jego ostatnie produkcje to spektakle:

Poławiacze pereł (Teatro Colon – Buenos Aires, Argentyna),

Wesoła wdówka (Opera Podlaska – Białystok),

Company (Musical – Warszawska Opera Kameralna),

Via Crucis/Cavalleria Rusticana (Opera Podlaska – Białystok)

Don Giovanni (Teatr Starożytnej Grecji – Plovdiw, Bułgaria) i Sala Koncertowa w    Salonikach,

Don Pasquale (Teatr Wielki w Łodzi),

Czarodziejski flet w Breslau (Opera Wrocławska).

Raj utracony (Teatr Wielki  w Łodzi); Szwagierki (Teatr Dramatyczny – Białystok),

Cavalleria Rusticana/Pagliacci (Opera Podlaska- Białystok