„Małe zbrodnie małżeńskie” – trwają przygotowania do premiery

„Małe zbrodnie małżeńskie” – trwają przygotowania do premiery

Trwają próby do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Spektakl „Małe zbrodnie małżeńskie” reżyseruje Jolanta Hinc-Mackiewicz.

 

„Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta to dramat o małżeństwie, które po latach wspólnego życia próbuje odbudować swoją relację, poszukując źródeł niezrozumienia i wracając do pierwszych wspólnych chwil. Czy problemem jest amnezja głównego bohatera, który uległ wypadkowi czy kłamstwa? Kto kłamie i dlaczego? Mąż czy żona?  Rozpoczeliśmy prace nad przedstawieniem, którego premiera odbędzie się w maju.

 

Spektakl reżyseruje Jolanta Hinc-Mackiewicz. Autorem przekładu jest Jan Nowak. Scenografię, kostiumy oraz wizualizacje zaprojektował Tomasz Wójcik. Za choreografię odpowiada Dorota Baranowska, za opracowanie muzyczne Jacek Sawicki. W przedstawieniu „Małe zbrodnie małżeńskie” zagrają: Arleta Godziszewska, Monika Zaborska, Marek Cichucki i Krzysztof Ławniczak.

 

– Mam ogromną przyjemność po raz trzeci reżyserować spektakl wg utworu Érica-Emmanuela Schmitta, którego poznałam osobiście w Warszawie jesienią ubiegłego roku, uczestnicząc w spotkaniu zorganizowanym przez tłumacza jego dramatów Jana Nowaka. Jednak po raz pierwszy jestem odpowiedzialna za opiekę reżyserską w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki nad czwórką wspaniałych aktorów: Arletą Godziszewską i Moniką Zaborską oraz Markiem Cichuckim i Krzysztofem Ławniczakiem – mówi Jolanta Hinc-Mackiewicz.

 

– Jak uroczy i fascynujący jest autor, tak błyskotliwe dialogi bohaterów i nieoczekiwane zmiany akcji tworzą opowieść o dwojgu ludziach, których łączy miłość i… nienawiść. Mam nadzieję, że nasze przedstawienie będzie zaskakiwać i bawić, ale też zachwycać i wzruszać, bo z trzech funkcji sztuki: docere, delectare i movere dla mnie najważniejsze jest movere, czyli wzruszać. A to zależy niemal wyłącznie od sztuki aktorskiej. Muzyka w opracowaniu Jacka Sawickiego oraz scenografia i wizualizacje Tomasza Wójcika zapewnią Widzowi zachwycenie, czyli delectare. A docere, czyli dydaktykę – pominiemy, bo któż ośmieliłby się pouczać kogokolwiek w kwestii ratowania związku? – dodaje reżyserka.

 


Premiera spektaklu odbędzie się 10 maja na scenie Uniwersyteckiego Centrum Kultury, przy ul. Ciołkowskiego 1N. Bilety dostępne są w kasie Teatru (ul. Suraska 1) oraz w sprzedaży internetowej na stronie: dramatyczny.pl.