II edycja programu „Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu”

Otwieramy nabór do II edycji programu  „Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu”.

 

Przygoda, praktyka i pasja – to wszystko zawiera się w programie „Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu” (WDK). Już po raz drugi zapraszamy wszystkich, którzy szukają takich wyzwań do współpracy z jedną z czterech białostockich instytucji kultury. Nie ważny jest wiek, istotna jest pasja i gotowość, by dzielić się nią z innymi. WDK to okazja, by poznać od środka funkcjonowanie instytucji, wziąć udział w serii warsztatów i wizyt studyjnych, zrealizować swój własny projekt i poznać ciekawych ludzi. Na zgłoszenia czekamy do 31 października.

 

Już po raz drugi białostockie instytucje – Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Galeria im. Sleńdzińskich, Muzeum Wojska oraz Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki – zapraszają do współpracy osoby, które bezinteresownie i woluntarystycznie chcą wspierać ich działania. W zamian za poświęcony czas, energię, pomysły oferują atrakcyjny program szkoleniowy. Wprowadzi on uczestników w arkana białostockiej kultury, dając możliwość poznania mechanizmów i zasad związanych z pracą z tym sektorze oraz zdobycia nowych umiejętności. To pierwsza tego typu propozycja w regionie i unikatowy projekt w skali kraju: kilka, bardzo różnych programowo instytucji decyduje się bowiem nie tylko czerpać z kreatywności i zaangażowania wolontariuszy, ale też oferuje w zamian atrakcyjny program podnoszenia kompetencji.

 

Celem programu jest bowiem wspieranie rozwoju kultury, poprzez propagowanie otwartościowego modelu wolontariatu. WDK jest atrakcyjną ofertą dla osób, które swoją przyszłość wiążą z działaniami w obszarze kultury, edukacji i działań społecznych etc. Pozwoli nie tylko zdobyć doświadczenie, poznać ekspertów, ale także daje szansę na zrealizowanie własnych, autorskich działań. Propaguje wolontariat kompetencji – to wyjątkowa forma współpracy, polegająca na dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem. Pozwoli także rozbudować potencjał lokalnych instytucji kultury – sprzyja temu innowacyjna formuła programu, jego interdyscyplinarność, międzysektorowość, realizacja w oparciu o szerokie partnerstwo.

 

W drugiej edycji programu przygotowano miejsce dla 12 osób. Każdy uczestnik ma możliwość wybrania jednej z czterech instytucji i tylko w niej będzie realizował praktykę wolontariacką. Jednak dzięki zawiązanemu między organizacjami partnerstwu, wolontariusz dostanie szansę szerszego poznania sektora kultury w mieście: za sprawą wizyt i zajęć, które stanowią część wspólną programu i odbywać się będą w każdej z czterech instytucji. Praktyka wolontariacka i zajęcia ruszają w grudniu i potrwają ok. 7 miesięcy.

 

Teatr zaprasza chętnych do współpracy z Działem Literacko-Edukacyjnym, w szczególności do pomocy przy pracy w bibliotece Teatru i archiwum artystycznym. Do zadań wolontariuszy należeć będzie przede wszystkim:

 

  • współpraca przy archiwizacji spektakli,
  • aktualizacja spisu spektakli archiwalnych,
  • współpraca przy inwentaryzacji biblioteki.

 

ZASADY REKRUTACJI

Na stronach internetowych instytucji, w zakładkach WOLONTARIAT, znajdują się wszystkie dokumenty związane z programem. Po zapoznaniu się z regulaminem oraz ofertą poszczególnych placówek, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać go na adres mailowy wolontariat.kultura@gmail.com do dnia 31 października 2014 do godz. 24.00 lub doręczyć osobiście do punktu kasowego Muzeum Wojska (ul. Jana Kilińskiego 7) do dnia 31 października 2014 do godz. 17.00. W ciągu siedmiu dni koordynatorzy programu spotkają się ze wszystkimi chętnymi i wybranym osobom zaproponują współpracę. Od grudnia rozpocznie się właściwa praktyka wolontariacka.

 

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z Moniką Banią – edukacja@dramatyczny.pl.

 

Więcej informacji – na stronach Instytucji partnerskich:

www.centrumzamenhofa.pl/, galeriaslendzinskich.pl/www.mwb.com.pl.

 

Regulamin – kliknij!

Harmonogram – kliknij!

Zgłoszenie – kliknij!

Odsłony projektu: II edycja programu "Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu"