Szwagierki
Autor Michel Tremblay
Dwa słowa – bez trzymanki, od reżysera Michała Znanieckiego
Tekst Michela Tremblaya choć z lat 60. cały czas zadziwia swoją aktualnością. Jak w wielkich dziełach Gogola, z którym śmiejemy się z samych siebie, tak i tu wnikliwa obserwacja mechanizmów międzyludzkich jest obnażająca, zabawna i w końcu tragikomiczna. Czternaście kobiet w jednej kuchni zapowiada już mieszankę wybuchową: zagonione gospodynie domowe, sfrustrowane żony, zbuntowane córki i zagubione matki, zawistne sąsiadki, przyjaciółki i „przyjaciółki” razem zamknięte w klaustrofobicznej przestrzeni codzienności symbolicznej kuchni.
Muzyka Hadriana Tabęckiego i piosenki Romana Kołakowskiego to wentyle bezpieczeństwa. Momenty prawdy i czułości, chwile refleksji i protestu, minuty feminizmu i wyzwolenia. Scenografia Luigiego Scoglio to zabawa formą. Otwieranie i zamykanie bram codziennego świata i świata wyobraźni. Ściany kuchni to wrota możliwej ucieczki czy transgresji. Czas muzyki, każdego songu to czas zapomnienia, wytchnienia, kruchości, wrażliwości. Kostiumy i peruki tworzą spójny świat sąsiedzkich zawiści i charakterów, a choreografia i reżyseria bezlitośnie odkrywają hipokryzję i zakłamanie bohaterek, które mogą wytańczyć i wykrzyczeć swój stosunek do mężów, emigrantów, dzieci i sąsiadek codziennego „przeklętego życia”.
„Szwagierki”: musical, to niespotykana okazja, aby stworzyć ważne i wielowymiarowe postaci kobiece, których tak brak w literaturze dramatycznej. Możliwe jest popisowe pokazanie wszystkich talentów aktorek Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Taniec i śpiew to wyzwania. Dramaturgia to zadanie. Postaci to czysta przyjemność. Świat Tremblaya i Znanieckiego wypełni się śmiechem, satyrą, konfrontacją, refleksją i prawdą. Prawdą o nas samych czasem bolesną, a czasem śmieszną. Pełną ukrytych konfliktów i zaskakujących sytuacji. Prawdziwy gogolowski cyrk emocji. Zapinamy pasy bezpieczeństwa i zapraszamy do kuchni Germany Luzon!
Autor
Reżyseria
Przekład
Scenografia
Kostiumy
Choreografia
Teksty piosenek
Muzyka
Reżyseria świateł
Konsultacja wokalna
Przygotowanie muzyczne
muzyka do spektaklu nagrana przez TANGO ATTACK
Inspicjent
Iga Caban-Pawnuk
gościnnie
Beata Chyczewska
Renata Dobosz
gościnnie
Justyna Godlewska-Kruczkowska
Arleta Godziszewska
Paula Gogol
Katarzyna Mikiewicz
Agnieszka Możejko-Szekowska
Małgorzata Putynkowska
gościnnie
Katarzyna Siergiej
Urszula Szmidt
Kamila Wróbel-Malec
Monika Zaborska
Alicja Ewa Złoch
gościnnie
Sławomir Popławski
Mateusz Stasiulewicz
gościnnie
To, co niewątpliwie skradło serca widowni do doskonała gra aktorska. Każda bohaterka ma tu bowiem swój własny, niepowtarzalny charakter. Aktorki po mistrzowsku uwypukliły niektóre stereotypowe, kobiece cechy. Każdy ich ruch, każde słowo idealnie oddają charakter danej postaci.
Obsada to mocna strona białostockiej produkcji. Każda z grających osób próbuje wycisnąć ze swojej postaci to, co najatrakcyjniejsze. Od aktorek (i aktora) nie można wprost oderwać oczu i nie chodzi tutaj o wielce atrakcyjną stronę wizualną. Pod warstwą specyficznej charakteryzacji trudno też rozpoznać grające osoby. [...] „Szwagierki" to solidna pozycja w repertuarze białostockiego Teatru Dramatycznego. O kobietach, nie tylko dla kobiet. Wywoła śmiech, ale też refleksję, która może być naprawdę bolesna.