Zagraliśmy w Armenii

Zagraliśmy w Armenii

Zaprezentowaliśmy swoje spektakle w Armenii. Widzowie w Erywaniu owacyjnie przyjęli przedstawienia „Błoto” w reżyserii Martyny Łyko oraz „Treny” w reżyserii Grzegorza Suskiego.

 

Wizyta Teatru Dramatycznego w Armenii była kolejnym etapem współpracy białostockiej sceny z Państwowym Akademickim Teatrem Dramatycznym im. Gabriela Sundukyana. W 2020 roku artyści z Erywania zaprezentowali online swój spektakl „Dla Ryszarda III nie będzie miejsca” w trakcie czwartej edycji przeglądu „Kierunek Wschód”. W tym roku zespół z Armenii po raz pierwszy przyjechał do Białegostoku. Festiwalowa publiczność obejrzała przedstawienie „Dekameron”, które nagrodziła owacjami na stojąco. Tym razem to aktorzy z Białegostoku mieli możliwość promować polską sztukę teatralną poza granicami kraju.

 

– Czuliśmy się w Armenii jak u siebie w domu. Nasza współpraca jest naprawdę bardzo pozytywnie odbierana przez obie strony. Wizyta w Erywaniu odbyła się w przyjacielskiej atmosferze. Mam wrażenie, że zarówno strona armeńska, jak i my liczymy na kontynuację i zacieśnienie tej przyjaźni. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło i życzliwie, zarówno przez Ormian, jak i tutejszą Polonię – powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

W piątek, 10 grudnia, aktorzy Teatru Dramatycznego zagrali spektakl „Błoto” w reżyserii Martyny Łyko. Inscenizacja książki Jana Jastrzębskiego została przyjęta owacjami na stojąco. Widzowie podkreślali nowatorski charakter przedstawienia, jego wielopoziomowość oraz aktualność.

 

– W Erywaniu odbyliśmy cztery spotkania teatralne. Przyjęcie spektakli było bardzo ciepłe i zrozumiałe. Wydawałoby się, że bariera językowa będzie znaczna. Po raz kolejny okazało się jednak, że teatr nie ma granic. Widzowie właściwie odebrali najważniejsze przesłania, które niosą nasze spektakle. Mamy pełną satysfakcję z wizyty w Armenii. Zostaliśmy przez gospodarzy bardzo serdeczne i miło przyjęci – powiedział Krzysztof Ławniczak, aktor Teatru Dramatycznego.

 

W niedzielę, 12 grudnia, artyści zaprezentowali „Treny” w reżyserii Grzegorza Suskiego. Armeńska publiczność była zachwycona tą współczesną inscenizacją dzieła Jana Kochanowskiego.

 

– W Armenii było wspaniale. Zostaliśmy fantastycznie przyjęci przez tutejszych artystów oraz widzów. Teatr jest czymś uniwersalnym, dlatego pomimo różnic kulturowych zostaliśmy świetnie odebrani i przyjęci.  Armenia jest pięknym krajem, który tutejsi artyści pozwolili nam zwiedzić, pokazali nam piękne miejsca. Naprawdę takie wymiany artystyczne są bardzo cenne i życzymy ich sobie jak najwięcej – powiedziała Beata Chyczewska, aktorka Teatru Dramatycznego.

 

Zdaniem Vardana Mkrtchyana – Dyrektora Państwowego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Gabriela Sundukyana spektakle w wykonaniu białostockich aktorów cechował wysoki poziom artystyczny. Dyrekcja obydwu teatrów ma nadzieję na kontynuację współpracy między instytucjami w kolejnych latach.

 

– Jesteśmy bardzo zachwyceni i szczęśliwi, mogąc gościć na naszej scenie białostocki Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki. Bo była to wyjątkowa – w tej pandemicznej rzeczywistości – szansa na obcowanie z polską literaturą, z polskim teatrem, z polską sztuką muzyczną. To, co zobaczyłem na scenie wywarło na mnie bardzo głębokie wrażenie. Zorientowałem się także, że jako kraje, jako ludzie mamy wiele podobieństw. Nasze drzwi będą zawsze otwarte dla tej pięknej współpracy pomiędzy obydwoma teatrami  – powiedział Vardan Mkrtchyan.

 

Przy okazji wizyty w Erywaniu Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego oraz Martyna Zaniewska – Zastępca Dyrektora spotkali się z Pawłem Cieplakiem – Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Armenii. W trakcie rozmowy poruszone zostały przede wszystkim tematy dotyczące kontynuacji współpracy  pomiędzy teatrami z Erywania i Białegostoku.

 

Na realizację projektu „Kierunek Erywań” Teatr pozyskał dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

Galeria