Posprzątane

Autor

Posprzątane

Autor

Sztuka „Posprzątane“ – „The clean house“ (dosłownie „Czysty dom“) amerykańskiej pisarki Sary Ruhl to wielowymiarowa, niezwykle zabawna, ale też wzruszająca historia. Akcja tego komediodramatu toczy się współcześnie, w Ameryce, nad brzegiem oceanu, w stanie Connecticut.

 

Bohaterowie dramatu to: Lane i Charles – małżeństwo dwojga lekarzy, Virginia – nieprzewidywalna siostra Lane, Matylda – ich dowcipna pomoc domowa z Brazylii oraz tajemnicza, charyzmatyczna pacjentka doktora Charlesa – Anna.

 

Autorka po mistrzowsku splata losy piątki bohaterów, miotanych gwałtownymi – „jak grom z jasnego nieba” zrządzeniami losu. Miłość i Śmierć, Strata i Odkupienie, Rozpacz i Oczyszczenie z dawką wyśmienitego humoru tworzą barwny i trzymający w napięciu kalejdoskop.

 

„Posprzątane” to również opowieść o skomplikowanej naturze kobiet, o ich wręcz niezwykłej, archetypowej więzi. Mamy tu aż cztery postaci kobiece; cztery, doskonale przez autorkę naszkicowane zróżnicowane portrety kobiet.

 

W obliczu zagrożenia, wyrządzanej krzywdy, niesprawiedliwości, wobec śmierci – kobiety się jednoczą i potrafią wznieść się ponad indywidualne, egoistyczne dążenia. Stają się Wspólnotą.

 

Ciekawe jest również zderzenie dwóch odmiennych kultur, Północnej i Południowej Ameryki z ich swoistą obyczajowością, rytuałami i muzyką.

Realizatorzy:

Scenografia

Choreografia

Wizualizacje

Galeria