Zespół

Bożena Baranowska

Bożena Baranowska

Dorobek zawodowy:

Bożena Baranowska – urodzona w Białymstoku polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, reżyserka teatralna i pedagog. W 1977 r. ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi z tytułem magistra sztuki.

 

Zadebiutowała w 1973 roku na deskach Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, rolą Lucy w „Operze za trzy grosze” Bertolta Brechta i Kurta Weilla w reżyserii Ryszarda Kubiaka. Aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu w latach 1977–1987 i ponownie od 1998 roku. Do jej najbardziej znanych ról teatralnych należą te, które wykreowała w spektaklach Krystiana Lupy: Erna w „Prezydentkach” Wernera Schwaba (1999), Kwasznia w „Azylu” Maksyma Gorkiego (2003), Anna Schreker w „Wycince” Thomasa Bernharda (2014) oraz Pani Grubach w „Procesie” Kafki (2017).

 

W latach 1990–1997 pracowała za granicą, między innymi w berlińskim Teatrze Kreatur. Ze spektaklami tego teatru oraz inscenizacjami Krystiana Lupy występowała na licznych

miedzynarodowych scenach i festiwalach od Paryża, Zurychu i Sztokholmu począwszy przez Tokio, Montreal i Quito po Pekin i San Paulo.

 

 

Wykładała na Wydziale Aktorskim we Wrocławiu, wydziale zamiejscowym Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, gdzie wyreżyserowała dwa dyplomy: „Letnikow” Gorkiego (2001) oraz „Don Juana” wg Tirso de Moliny (2006). Od 1994 roku jest pedagogiem Europäisches Theaterinstitut (ETI) Schauspielschule Berlin, gdzie w latach 1997–2000 pełniła funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego

 

 

Odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2011). Laureatka nagrody za rolę Heleny w „Panu Jowialskim” Aleksandra Fredry w Teatrze Polskim we Wrocławiu na VI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (1980). Laureatka nagrody „Złota Iglica” we Wrocławiu (1986). Nagrodzona za rolę Erny w spektaklu „Prezydentki” Wernera Schwaba w Teatrze Polskim we Wrocławiu na XL Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2000). Laureatka nagrody za reżyserię spektaklu „Między Wenus a Ziemią” w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy na XIX MFT „Walizka” w Łomży (2006).