Realizujemy kolejne projekty

Realizujemy kolejne projekty

Pracujemy pełną parą i nie zwalniamy tempa. Trwający w instytucji remont nie przeszkadza w realizacji kolejnych projektów. Scena za rzeką – etap I, Infrastruktura kultury, Kierunek Ukraina, Teatr-Lubię to, Archiwum Cyfrowe, czy wreszcie warsztaty teatralne to projekty obecnie realizowane przez naszą instytucję.

 

 

Należy zaznaczyć, iż takie spektrum działań jest możliwe dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, z budżetu państwa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

 

 

Dyrektor Teatru – Piotr Półtorak – poinformował, iż w 2022 roku w sumie udało się pozyskać na projekty statutowe ponad 1 mln 100 tysięcy złotych, z czego ponad 600 tys. pozyskane dzięki Panu Marszałkowi i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego.

 

Obecny na konferencji Marszałek Artur Kosicki zaznaczył, iż Zarząd Województwa Podlaskiego w latach 2019–2022 przekazał Teatrowi Dramatycznemu w ramach dotacji celowych, jak i inwestycyjnych, fundusze w wysokości ponad 3 mln 200 tysięcy złotych. Dotyczy to realizacji wszystkich działań, łącznie z realizacją spektakli.

 

Cieszymy się, że Teatr robi projekty związane z digitalizacją, czy też projekty edukacyjne- mówi Marszałek. Bardzo istotne, że ten wachlarz działań Teatru jest bardzo duży. My ze swojej strony bardzo cenimy, zarówno Dyrekcję, jak i całą załogę Teatru Dramatycznego – dodaje Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

 

Sześć bezpłatnych sześciogodzinnych warsztatów, każdy dla około 20 osób, prowadzonych przez realizatorów spektakli to oferta Teatru skierowana do nauczycieli z województwa podlaskiego w ramach projektu „Teatr – Lubię to”. Rejestracja ruszyła 19 września br. na stronie internetowej.

 

Kolejnym projektem realizowanym dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa 2022” oraz z Budżetu Województwa Podlaskiego jest Archiwum Cyfrowe.

 

– Ten projekt pozwala nam digitalizować, sprowadzić do postaci cyfrowej różnego rodzaju obiekty. Jesteśmy jednym z tych teatrów, który robi to systematycznie, tym razem po raz piąty. To są bardzo ciekawe zasoby, afisze, programy, zdjęcia, szkice, kostiumy, recenzje, materiały prasowe – opowiadała Jolanta Hinc-Mackiewicz kierownik literacki Teatru.

 

Kierunek Ukraina” to projekt , który zostanie zrealizowany w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą”. Zakłada on prace nad spektaklem, który powstanie we współpracy białostockich artystów z  twórcami z Ukrainy, ale w związku z zaistniałą tam sytuacją polityczną, będzie realizowany na Litwie. Premierę spektaklu zaplanowano na grudzień 2022 r. w Białymstoku, natomiast kolejne przedstawienia odbędą się  w zaprzyjaźnionych teatrach na Litwie.

 

– Pomysł zrodził się podczas ostatniej edycji festiwalu „Kierunek Wschód”. To wówczas udało nam się poznać wspaniałych artystów, w tym m.in. Stasa Zhirkova – cenionego ukraińskiego reżysera, Dyrektora Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru w Kijowie. Postanowiliśmy stworzyć spektakl, który byłby okazją do nawiązania współpracy między naszymi teatrami. Spektakl na podstawie tekstu Maliny Prześlugi wyreżyseruje Tamara Trunova. Scenografię i kostiumy stworzy Artūras Šimonis. Muzykę do spektaklu skomponuje Marek Kubik – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska – Zastępca Dyrektora Teatru Dramatycznego.

 

W październiku rozpocznie się również kolejna, szósta edycja festiwalu teatralnego „Kierunek Wschód”. W tym roku wystąpią wyłącznie artyści z zagranicy.

 

Teatr pozyskał również środki na projekt zatytułowany „Scena za rzeką – etap I, który będzie realizowany etapami.

 

– Realizacja tego zadania jest wynikiem naszego naszego myślenia o całościowej modernizacji budynków teatru. Mamy nadzieję, że uda nam się polepszyć warunki pracy naszych pracowników w pracowni szewskiej, plastycznej oraz w stolarni. Liczymy również na to, że damy widzom szansę oglądania spektakli i uczestniczenia w wydarzeniach artystycznych w nowej, teatralnej przestrzeni. Udało nam się pozyskać dofinansowanie na projekt dwuletni. W przyszłym roku będziemy przygotowywać dokumentację projektową – uzupełnia dr Martyna Faustyna Zaniewska.

 

To nie jedyny projekt inwestycyjny Teatru, który jest teraz w trakcie remontu. Wciąż trwają roboty budowlane polegające na przebudowie, rozbudowie, remoncie i dociepleniu zabytkowego budynku Teatru przy ul. Elektrycznej 12.

 

– Teatr Dramatyczny to obiekt, który praktycznie nigdy nie przechodził żadnych remontów. Są tam bardzo trudne rozwiązania techniczne. Musimy na bieżąco reagować, na bieżąco rozwiązywać problemy. Czasem proces budowy zatrzymuje się, gdyż musimy uzupełnić go o konkretne zezwolenia i decyzje. To wszystko trwa – tłumaczy Marszałek Województwa Podlaskiego. – To bardzo trudny budynek do remontu. Bardziej realnym terminem na otwarcie zmodernizowanego Teatru Dramatycznego jest rok 2024, a nie jak wcześniej zakładano – 2023 r. – poinformował Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.