Spotkanie po spektaklu „Romeo i Julia”

Po spektaklu Romeo i Julia 10 maja 2016 roku gimnazjalna publiczność miała okazję spotkać się z aktorami – odtwórcami ról pierwszo- i drugoplanowych: Urszulą Chrzanowską, Katarzyną Siergiej, Patrykiem Ołdziejewskim, Piotrem Półtorakiem, Rafałem Supińskim, Markiem Tyszkiewiczem oraz posłuchać, jak rozumieją i oceniają białostocką realizację dzieła Szekspira specjaliści z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku – Monika Kostaszuk-Romanowska (teatrolog, kulturoznawca) i Krzysztof Puławski (anglista, tłumacz literatury).

 

Spotkanie prowadziła Elżbieta Dąbrowicz (historyk literatury romantyzmu). Rozmowa toczyła się wokół możliwości przekładu dawnej literatury (Szekspir zmarł 400 lat temu!) na współczesny język, dostosowanie jej do dzisiejszej wrażliwości i środków ekspresji.

 

 

Uczestnicy spotkania starali się też odpowiedzieć na pytanie, co ciekawego wniósł do interpretacji Romea i Julii białostocki spektakl w reżyserii Katarzyny Deszcz. Zwrócono uwagę m.in. na wolną od ckliwego sentymentalizmu grę głównych bohaterów, na mocne i odkrywcze oświetlenie relacji w rodzinie Capulettich, na problem komunikacji międzyludzkiej obejrzany przez pryzmat doświadczeń współczesnych kontaktów za pośrednictwem komórek czy Facebooka.

 

Fot. Emilia Rogalska