Znamy program Festiwalu „Kierunek Wschód V”

Znamy program Festiwalu „Kierunek Wschód V”

Już za tydzień startuje kolejna edycja Festiwalu „Kierunek Wschód”. W związku z rozpoczętym remontem siedziby, zapraszamy widzów na festiwalowe spektakle do lokalizacji zastępczych.

 

– Piąta edycja Festiwalu „Kierunek Wschód” odbędzie się od 19 września do 4 października. Jest to przegląd prezentujący kulturę pogranicza, w tym przedstawienia zza wschodniej granicy Polski. Nasze wydarzenie jest realizowane z myślą o Międzynarodowej Idei Partnerstwa Wschodniego. Mimo niepewnej sytuacji epidemicznej, udało się zaprosić do Białegostoku teatry i spektakle z Gruzji, Armenii, Białorusi oraz Polski– mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru.

 

Podczas Festiwalu zaprezentują się także gospodarze. Teatr Dramatyczny w Białymstoku podczas przeglądu zagra dwa spektakle: „Bóg mordu” w reżyserii Katarzyny Deszcz oraz „Treny” w reżyserii Grzegorza Suskiego. Ważnym elementem Festiwalu od wielu lat, którego nie zabraknie również w tym roku, są panele dyskusyjne artystów i twórców z widzami. Spotkania poprowadzi Dorota Sokołowska, dziennikarka Polskiego Radia Białystok.

 

– Cieszę się, że na kolejną edycję Festiwalu udało się pozyskać środki z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Również jako Samorząd Województwa Podlaskiego wsparliśmy realizację tego ciekawego przedsięwzięcia, które doskonale wpisuje się w wielokulturowy charakter naszego regionu. Wiem, że remont Teatru Dramatycznego sprawił, że artyści i widzowie spotkają się w innych niż dotychczas lokalizacjach, ale już w 2023 roku, zarówno Teatr, jak i Festiwal zyskają nowoczesną przestrzeń artystyczną – powiedział Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

 

Festiwalowe spektakle będzie można obejrzeć m.in. w Podlaskim Instytucie Kultury (Spodki, ul. Św. Rocha 14), Uniwersyteckim Centrum Kultury Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Ciołkowskiego 1N) i Kinie TON (Rynek Kościuszki 2).

 

– „Kierunek Wschód” wzbogaca ofertę artystyczną Teatru Dramatycznego i co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem. Tym bardziej, że większość spektakli będzie można zobaczyć „na żywo”. Przegląd jest dla nas – jako instytucji – ważnym wydarzeniem, ponieważ pozwala nawiązywać i rozwijać współpracę z zagranicznymi teatrami. Liczymy na to, że także tegoroczne spotkania przyniosą nowe pomysły, które wspólnie będziemy mogli zrealizować w przyszłości – mówi Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora Teatru.

 

Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Wejściówki na spektakle będą dostępne w kasie Teatru (ul. Suraska 1) od 14 września (wtorek) od godz. 14.00. Jedna osoba będzie mogła otrzymać dwie wejściówki na dany spektakl.

 

Program Festiwalu jest dostępny w zakładce Kierunek Wschód V.