Autostrada

Autor

Autostrada

Autor

Charlie Cox jest po czterdziestce, ma nudną pracę, nieciekawe życie i jak się niespodziewanie okazuje, nieuleczalną chorobę. W dodatku autostopowicz Wally, którego zabiera na autostradzie, oznajmia Charliemu, że jest jego śmiercią i będzie mu o tym nieustannie przypominał. Po tym wszystkim, na środku pustyni, w ogromnym upale, psuje się samochód Charliego i pada komórka. Gorzej być nie może? Bingo! W zrujnowanym hoteliku na środku drogi donikąd, Charlie spotyka kobietę swojego życia, Ślepą Miłość i zazdrosnego mechanika samochodowego. Jego życie zaczyna się zmieniać, ale Wally Śmierć, jego towarzysz podróży nie zamierza tak łatwo się poddać.

 

„Autostrada“ – pogodna, a momentami bardzo zabawna historia o miłości i śmierci oraz o życiu pełnią życia, nawiązuje do „Siódmej pieczęci“ Bergmana i najlepszych filmów Woody‘ego Allena. Światowa prapremiera sztuki odbyła się w 2003 roku, a jej autor – Michael McKeever – należy do czołówki współczesnych amerykańskich dramatopisarzy. W Polsce, jego „Pocztówki z Europy“, w Och-Teatrze w Warszawie wyreżyserowała Krystyna Janda, „Hotelowe manewry“ reżyserowali: Mirosław Bieliński (Teatr Żeromskiego w Kielcach) i Marcin Sławiński (Teatr Nowy w Zabrzu). W czerwcu 2017 roku, w Teatrze Kwadrat w Warszawie odbyła się polska prapremiera sztuki McKeevera „Otwarcie sezonu“, z Ewą Kasprzyk i Danielem Olbrychskim w głównych rolach.

 

„Autostrada“ (Running With Scissors) w reżyserii Andrzeja Mastalerza jest polską prapremierą tej sztuki.

 

Realizatorzy:

Scenografia i kostiumy

Prawa autorskie do w/w sztuki reprezentuje w Polsce Agencja ADiT Elżbieta Manthey.

Recenzje

"Autostrada" - pogodna, a momentami bardzo zabawna historia o miłości i śmierci oraz o życiu pełnią - nawiązuje do "Siódmej pieczęci" Bergmana i najlepszych filmów Woody'ego Allena.

Jacek Cieślak - "Autostrada" w reżyserii Andrzeja Mastalerza w białostockim teatrze,

e-teatr.pl, 19.12.2017 r.
Sztuka ma ciekawą konstrukcję. Dialogi rozpisane są na dwa światy - ten realny i ten dla nas niedostępny. To w tym ostatnim trwa walka o naszą duszę. Widoczni dla widzów Wally i Kiki, pozostają niewidzialni dla innych bohaterów spektaklu. A to rodzi wiele komicznych sytuacji, momentami przypominających rozwiązania stosowane przez Woody'ego Allena. McKeever dotyka też interesującego tematu – oswojenia ze śmiercią, która przecież spotka każdego z nas.

Anna Dycha - Zaskakująca komedia. "Autostrada" w Teatrze Dramatycznym,

bialystokonline.pl, 14.01.2018 r.