Zespół

Andrzej Mastalerz

Andrzej Mastalerz

Dorobek zawodowy:

Urodzony 27 października 1964 roku w Chorzowie. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu (1990). Grał w: Teatrze im. Jaracza w Łodzi, Teatrze Studio w Warszawie, Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Obecnie pracuje w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

 

W 1990 r.  zadebiutował w Łożu Klaus’a (reż. Kazimierz Bardzik) w Teatrze im. Stefana Jaracza Łodzi, z którym związał się na następne osiem lat, grając m.in. w: Dybuku (reż. Waldemar Zawodziński), czy Weselu Figara (reż. Anna Augustynowicz)  Burzy (reż. Zbigniew Brzoza). Nagrodzony za rolę w spektaklu Zbrodnia z premedytacją Gombrowicza na XXXVI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

 

W roku 1998 przeprowadził się do Warszawy i związał z Teatrem Studio, gdzie stworzył szereg ról m.in. w spektakl Piotra Cieplaka “Kubuś P” oraz w “Mewie”. Nominowany do Feliksów Warszawskich, w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska, za rolę Pantalone w spektaklu Sługa dwóch panów (reż. Rimas Tuminas).

 

Pracuje dużo w Polskim Radiu jako aktor i reżyser. Na ekranie zadebiutował w głośnym Krótkim filmie o zabijaniu w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Współpracował m.in. z Agnieszką Holland, Władysławem Pasikowskim, Lechem Majewskim oraz Markiem Koterskim. Chętnie współpracuje z młodymi reżyserami ze szkół filmowych.

 

Bogaty rozdział jego kariery stanowią role w Teatrze Telewizji. Są wśród nich: Ciemno (reż. Janusz Majewski), Piękno (reż. Izabella Cywińska), czy Bigda idzie! (reż. Andrzej Wajda).

 

Nagrodzony na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia za najlepszą rolę męską w filmie Ewa (reż. Adam Sikora).

 

Wyróżniony przez Miesięcznik Teatr w dorocznym podsumowaniu sezonu z cyklu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi” za najlepszą rolę męską w sezonie 2011/2012 w Nieskończonej historii (reż. Piotr Cieplak). Za rolę Adama, w tym samym przedstawieniu, aktor otrzymał również nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.