„Shakespeare” – po konferencji prasowej

„Shakespeare” – po konferencji prasowej

Zapraszamy na ostatnią w tym sezonie premierę. Tym razem będziecie Państwo mieli okazję obejrzeć spektakl „Shakespeare” Dany Łukasińskiej w reżyserii Agaty Biziuk.

„Shakespeare” to przedstawienie, które w założeniu poświęcone jest osobie i twórczości jednego  z najsławniejszych dramaturgów – Williama Shakespeare’a. Autorką scenariusza jest Dana Łukasińska. Spetakl został realizowany w ramach projektu „Szekspir”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od początku wiedzieliśmy, że to nie będzie teatralny bryk, czyli spektakl-ściąga, który w skrótowej formie opowiada treść utworów Shakespeare’a. Koncepcja rodziła się stopniowo,
podczas rozmów z autorką, by w efekcie osiągnąć formę wielopoziomowego kolażu na temat elżbietańskiego dramaturga – mówi reżyserka spektaklu, Agata Biziuk.

Na początku, zgodnie z sokratejskim wzorem, realizatorzy postawili sobie pytanie: kim/czym jest dla ciebie Shakespeare? Odpowiedzi utworzyły krąg dyskursywny, który stał się twórczą bazą dla tekstu. Spektakl nie jest więc pomnikiem wystawionym Szekspirowi, próbą jego biografii ani bierną transmisją faktów i danych.

Jest sumą naszych wrażeń i skojarzeń, nie unika polityczności, dotyka zbiorowych doświadczeń, miesza estetyki i czasy historyczne, eksperymentuje z formą i wchodzi w dialog z ideologicznością naszego życia, tworząc subwersywny koktajl – mówi Dana Łukasińska.

Spektakl szuka zjawiska „szejkspirowości” w przestrzeni prywatnej aktorów, teatru, władzy, całego narodu. Mówi o tym, że dzisiejszą przestrzeń kultury, na wzór elżbietański, coraz bardziej zawłaszcza polityka, religia, strach przed tzw. innym, seksualnością, płciowością i ich redefinicją. Twórców spektaklu zainteresowała również teoria lancasterska, w świetle której Shakespeare – kryptokatolik wielokrotnie bywał w Rzymie pod zmienionym nazwiskiem.

Na uwagę zasługuje oprawa scenograficzna i kostiumowa, przygotowana przez Marikę Wojciechowską. Dzięki niej plastycznie i płynnie następują zmiany epoki i stylów, łączenie tradycji z multimediami, opracowanymi przez Krzysztofa Kiziewicza. Nad ruchem scenicznym aktorów czuwa Anita Podkowa, zaś całości spektaklu, a zwłaszcza jego musicalowej części, towarzyszy oprawa muzyczna i aranżacje autorstwa Piotra Klimka.

Premiera „Shakespeare’a” odbędzie się już w najbliższą sobotę, 14 czerwca o godz. 19.00 na małej scenie Teatru. Kolejna okazja, aby obejrzeć przedstawienie: 15 czerwca o godz. 17.30. Bilety na spektakl dostępne są w kasie oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.

Więcej informacji o spektaklu – kiknij!