Dana Łukasińska

Shakespeare

„Shakespeare” to wielopoziomowy spektakl o teatrze ludzkich namiętności, o przemocy w sztuce, teatralności polityki i o polityce w teatrze.  To stratfordzki geniusz dramatu przepuszczony przez maszynkę do mielenia mięsa popkultury.  Pasztet jaki otrzymujemy jest równie „odżywczy” jak ten z „Tytusa Andronikusa”.  „Shakespeare” to zaglądanie pod fortugał Elżbiety I i pod kołdrę polskich posłów.  To wyciskanie człowieka z aktora, aktora z lalki i lalki z człowieka.  Gwarantujemy hardcorowe doznania. Odradzamy cierpiącym na nadciśnienie i z chronicznym spięciem d..y.

 

Premiera: 14 czerwca 2014 r.

Scena Kameralna

Czas trwania: 70 minut

Ceny biletów*:
- bilet normalny - 30 zł
- bilet ulgowy - 25 zł 
- bilet studencki - 15 zł (zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.)
*przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

Reżyseria: Agata Biziuk
Muzyka: Piotr Klimek
Scenografia: Marika Wojciechowska
Multimedia: Krzysztof Kiziewicz
Ruch: Anita Podkowa

Obsada:

Agnieszka Makowska (gościnnie)
Bernard Bania
Piotr Szekowski

 Udział w art-video: Mateusz Witczuk

 Spektakl "Shakespeare" realizowany w ramach projektu "Szekspir", dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o projekcie - kliknij!

mkidn logo

 

Spektakl bierze udział w 21. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Andrzej Lis, Piotr Morawski, Łukasz Rudziński, Joanna Targoń, Mike Urbaniak, Kalina Zalewska.

logo-okwpsw kopia

mkidn_01_cmyk it_logo_prev

 

Spektakl został nagrodzony na Międzynarodowym Młodzieżowym Forum Teatralnym M@RT KONTAKT w Mohylewie na Białorusi. Po obejrzeniu dwudziestu paru wyselekcjonowanych wcześniej spektakli z różnych krajów, jury młodych krytyków wybrało pięć przedstawień i przyznało im nagrody w wymyślonych przez siebie kategoriach, „Shakespeare” został uznany za „Najlepszy teatralny komiks”.

 

Więcej informacji - kliknij!

 

Projekt plakatu: Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach

Autor zdjęć: Bartek Warzecha

Recenzje:

"Zgodnie z naszymi przypuszczeniami sztuka Dany Łukasińskiej w reżyserii Agaty Biziuk to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Białymstoku w 2014 roku. (...) Natomiast widz poszukujący, którego trudno zawstydzić czy obrazić na sztuce "Shakespeare" będzie bawił się doskonale. Bo w dużej mierze to zabawna kompilacja tekstów słynnego dramaturga, wzbogacona o interesujący komentarz do współczesnej polityki, życia społecznego i artystycznego. Istna wariacja teatralna."

Anna Kopeć, "Shakespeare, czyli fuzja musicalu i kabaretu", Kurier Poranny, 17 czerwca 2013 r.

 

"Oryginalny, a nawet wywrotowy, pełen zaskakujących momentów. Spektakl "Shakespeare" w Teatrze Dramatycznym - zgodnie z tytułem - przywraca Szekspirowi wstrząsającą moc. (...) Ten spektakl kipi pomysłami (lalki i dużo ruchu), a jednocześnie ani na chwilę nie traci rytmu, nie schodzi na złe tory. Na straży stoi reżyserka Agata Biziuk. Z całą pewnością - Szekspir ma nieustannie wstrząsającą moc.

Anna Dycha, "Kryptopolak, który kochał naszego papieża. Serce Szekspira wraca do Polski", Bialystokonline.pl, 18 czerwca 2013 r.