„Dekameron” – Kierunek Wschód VII

Dekameron Giovanniego Boccaccio w reżyserii i adaptacji Igora Gorzkowskiego

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

 

7 października 2023, godz. 18.00

 

Aula Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20

 

 

Scenografia: Honza Polivka

Kostiumy: Joanna Walisiak

 

Obsada: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Paula Gogol, Katarzyna Mikiewicz, Agnieszka Możejko-Szekowska, Katarzyna Siergiej, Kamila Wróbel-Malec, Dawid Malec, Sławomir Popławski, Michał Przestrzelski

 

Giovanni Boccaccio napisał swój liczący sto nowel Dekameron z myślą o kobietach. Pozostajemy wierni dedykacji autora. Z tego zbioru zostało wybranych dziesięć historii, które dotyczą miłości, zdrady, pragnień i rozterek serca. Większa część tych historii ma charakter komediowy, gdzie nie brak pikanterii i frywolności, ale i poważniejszy ton nie jest obcy Boccacciowi, a zwłaszcza kończąca spektakl opowieść o Gryzeldzie.

 

Akcja spektaklu toczy się wartko, tematy co i rusz się zmieniają, scenografia i kostium nawiązują do epoki, ale nie brak im funkcjonalności i prostoty właściwej dzisiejszym formom teatralnym. Konwencja gry aktorskiej inspirowana jest formami właściwymi dla komedii dell arte, ale przełamywana jest w wielu momentach współczesnym psychologizmem czy metaforycznym skrótem.

 

Dlaczego sięgamy dziś po liczące sobie pięćset pięćdziesiąt lat dzieło Boccaccia? Odpowiedź podsuwa sam autor – Trud rozumu śmiertelników nie tylko na tym się zasadza, aby w pamięci przeszłość zachowywać i znać teraźniejszość, ale dzięki jednej i drugiej przewidywać przyszłość.

 

Czas trwania spektaklu: 150 minut (z przerwą)

 

 

Od lat 13