„HA*L*T” – Kierunek Wschód VII

HA*L*T wg Tamary Trunovej, Maryny Smilianets w reżyserii Tamary Trunovej

Kijowski Akademicki Teatr Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru – Left Bank Theater (Ukraina)

 

14 października 2023, godz. 18.00

 

Kino Ton, Rynek Kościuszki 2

 

 

Obsada: Kateryna Kisten, Maryna Klimova, Iryna Tkachenko, Volodymyr Kravchuk, Vitalii Salii, Oleksandr Sokolov, Oleh Stefan

 

 

Czas trwania spektaklu: 100 minut (bez przerwy)

 

Od lat 18

 

Teatr Left Bank jest po raz drugi obecny na festiwalu Kierunek Wschód w Białymstoku. Część twórców brała także udział w projekcie KIERUNEK UKRAINA, w którym Teatr Dramatyczny we współpracy z ukraińskimi i litewskimi partnerami wyprodukował spektakl Inwazja Maliny Prześlugi w reżyserii Tamary Trunovej.

 

Ha*l*t to spektakl, który powstał latem 2022 roku. Wcześniej reżyser wraz z szesnastoma aktorami i aktorkami rozpoczął próby do spektaklu Hamlet, którego premiera planowana była na kwiecień. Próby przerwała wojna i po niemal rocznej przerwie powstał Ha*l*t. Tamara Trunova, Maryna Smilianets i sześcioro aktorów spektaklu dokumentowało własną optykę i nastrój tego okresu, dając widzom odkrywcze spojrzenie na ludzi sztuki w stanie wojny.

 

 

Spektakl rozpoczyna się od dyskusji z publicznością po wyimaginowanym przedstawieniu. Jakby chcąc zaprzeczyć rzeczywistości, trafiamy do świata, w którym nie ma wojny, a aktorzy w Kijowie zagrali swojego Hamleta całkiem normalnie. Rzeczywistość jest jednak tak brutalna, że w spektaklu teatralnym można pozostać jedynie przez krótki czas i nawet Hamlet Shakespeare’a nie jest w stanie się temu oprzeć. «Udawanie» nabiera zupełnie nowego, gorzkiego znaczenia. Ha*l*t to refleksja nad stratami i próba rozmowy o spektaklu, który się nie wydarzył. Ha*l*t to Hamlet, z którego „ja” zostało wyrwane jako osoba.

Galeria