Schweik – Kierunek Wschód III

W ramach festiwalu Kierunek Wschód III zapraszamy na spektakl Schweik – Narodowego Akademickiego Teatru im. Iwana Franki z Kijowa na Ukrainie.

 

Spektakl „Schweik” to więcej niż interpretacja znanej powieści Jaroslava Haška „Przygody dobrego żołnierza Schweika”. Pod wieloma względami stało się to możliwe dzięki dwóm niezwykłym aktorom: Bogdanowi Beniukowi i Anatolijowi Hostikojewowi. Ten twórczy tandem podjął się stworzenia sztuki o prawdziwej męskiej przyjaźni, dobroci i człowieczeństwie. Dzięki wyobraźni twórców spektaklu (w reżyserii Myroslava Hrynyshyna) pomnik Schweika „ożyje”. Widzowie, wraz z bohaterami, dotrą do Austro-Węgier w czasie I wojny światowej i staną się uczestnikami wydarzeń z powieści wielkiego czeskiego klasyka. Schweik spotka na swojej drodze różnych bohaterów, zanim znajdzie prawdziwego przyjaciela, Oberleutnanta Lukasha.

 

Spektakl łączy różne gatunki teatralne, ale jego największą zaletą jest szczera teatralność, improwizacja, doprowadzona do absolutności, gdy granica między aktorem a widzem znika, gdy widz staje się pełnoprawnym uczestnikiem wydarzenia, niesamowitych przygód. To nie przypadek, że „Schweik” od wielu lat pozostaje jednym z najpopularniejszych spektakli na Ukrainie, a jego bohaterowie znani są widzom wielu miast nie tylko na Ukrainie, ale także w Polsce, Rumunii, Białorusi i Rosji.

 

Realizatorzy:

Reżyser – Myroslav Hrynyshyn, Andriy Zholdak

Scenografia – Yaroslav Nirod

Kompozytor- Roman Surzha

Choreografia – Oksana Kostromina, Eugen Kostromin

Reżyser dźwięku – Oleksandr Plisa

 

Obsada:

Bogdan Beniuk

Anatoliy Hostikoev

Anastasia Rula / Maria Savka

 

Premiera: 12 marca 1999 r.

Czas trwania: 150 minut

Scena Duża