„Pani Pylińska i sekret Chopina” w Armenii

„Pani Pylińska i sekret Chopina” w Armenii

Po raz kolejny zaprezentujemy spektakl w Armenii. Widzowie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Erywaniu obejrzą przedstawienie „Pani Pylińska i sekret Chopina”.

 

Teatr Dramatyczny nawiązał współpracę z Państwowym Teatrem Akademickim im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu dzięki organizacji festiwalu „Kierunek Wschód”. W    2020 r. białostocka publiczność mogła zobaczyć emisję online przedstawienia „Dla Ryszarda III nie będzie miejsca” w reżyserii Serge Melik-Hovsepyana oraz wziąć udział w zdalnej rozmowie z twórcami. W 2021 roku zespół z Armenii po raz pierwszy gościł w Białymstoku i zaprezentował „Dekameron”. Spektakl w reżyserii Lili Elbakyan został bardzo pozytywnie przyjęty przez widzów. W 2022 roku białostocka publiczność obejrzała „Eurydykę” w reżyserii Johna Blondella. W tym roku artyści z Erywania zaprezentowali swój najnowszy spektakl pt. „Skromny chłopak” w reżyserii Davita Hakobyana.

 

– Wyjazd do Armenii jest kontynuacją naszej współpracy z Teatrem z Erywania, która od ponad trzech lat układa się bardzo dobrze. Mam nadzieję, że dzięki temu wyjazdowi kooperacja pomiędzy instytucjami jeszcze bardziej się zacieśni. Spektakle w wykonaniu Państwowego Teatru Akademickiego im. Gabriela Sundukyana są na bardzo wysokim poziomie, mam więc nadzieję, że nasze przedstawienie zostanie ciepło przyjęte przez festiwalową publiczność – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

Wystąpimy w trakcie pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Erywaniu. Wydarzenie zostało zainaugurowane 17 października i potrwa do 18 listopada br. Festiwal ma na celu zapoznanie ormiańskiej publiczności z produkcjami najlepszych grup teatralnych na świecie. Spektakl „Pani Pylińska i sekret Chopina” na podstawie sztuki Érica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Adama Opatowicza zaprezentujemy w Armenii 28 października o godzinie 19.00.

 

– Tegoroczny wyjazd do Erywania będzie kolejną okazją do popularyzacji polskiego teatru poza granicami naszego kraju. Cieszymy się, że współpraca zagraniczna Teatru Dramatycznego rozwija się i co roku możemy prezentować efekty naszej pracy na międzynarodowych scenach. Współpraca z zagranicznymi partnerami jest dla nas nieocenionym źródłem wiedzy, inspiracji, a także okazją do wymiany doświadczeń w zakresie zarządzania instytucjami teatralnymi – mówi dr Martyna F. Zaniewska, Zastępca Dyrektora ds. technicznych.

 

Mieliśmy już okazję zaprezentowania swoich spektakli w Armenii. W grudniu 2021 r., w ramach projektu „Kierunek Erywań”, widzowie mieli okazję obejrzeć dwa spektakle: „Błoto” w reżyserii Martyny Łyko oraz „Treny” w reżyserii Grzegorza Suskiego.