Premiera spektaklu „Bóg mordu”

Premiera spektaklu „Bóg mordu”

W najbliższą sobotę, 29 maja, odbędzie się premiera spektaklu „Bóg mordu”. Przedstawienie wyreżyserowała Katarzyna Deszcz.

 

Bóg mordu” to sztuka autorstwa Yasminy Rezy przedstawiająca dwie pary małżeńskie, które spotykają się w sprawie bójki swoich dzieci. Bohaterowie szybko dają się ponieść nerwom i emocjom. Dzięki temu zostają odsłonięte mechanizmy wpadania w furię, jakie towarzyszą każdemu człowiekowi. Błyskotliwy tekst oraz gra aktorska gwarantują uśmiech na twarzy widzów.

 

Katarzyna Deszcz dała się już poznać białostockiej publiczności podczas realizacji spektakli takich, jak: „Pięć kilo cukru”, „Romeo i Julia”, „Balladyna” czy „Samobójca”. Tym razem podjęła się wyreżyserowania przedstawienia, które określiła jako „piekielnie śmieszną społeczną psycho-satyrę”.

 

– „Bóg mordu” to przenikliwy portret współczesnych Europejczyków, którzy w imię cywilizacyjnych norm, starają się postępować zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Chcą ich przestrzegać i wierzą w ich skuteczność, do czasu, kiedy osobiste pretensje i zadawnione urazy dochodzą do głosu. Wtedy odzywają się instynkty, które nie poddają się żadnym kulturowym nakazom. Niezwykle dowcipny, a zarazem dotkliwie prawdziwy tekst, pozwala nam, istotom pozornie zaawansowanym w przestrzeganiu zasad tolerancji i wzajemnej akceptacji, przejrzeć się jak w zwierciadle – wyjaśnia reżyser, Katarzyna Deszcz.

 

Przekładu tekstu Yasminy Rezy dokonała Barbara Grzegorzewska. Kostiumy przygotowała Aneta Suskiewicz. Natomiast za scenografię odpowiadał Andrzej Sadowski.

 

– Dwoje bohaterów „Boga mordu”, którzy goszczą u siebie drugie małżeństwo, zamieszkuje w stylowym mieszkaniu-galerii, która świadczy o ich kulturoznawczych i intelektualnych pasjach. Mówią tym samym: tacy jesteśmy, takich nas podziwiajcie. Tylko że pod tą wystudiowaną maską, kryją się prawdziwe emocje, dalekie od wysublimowanego estetyzmu. Druga para, też pod przykrywką perfekcyjnego wyglądu, dźwiga bagaż potwornego cynizmu i zakłamania. Wszyscy są w swoich „maskach” żałośni, a zarazem śmieszni, do czasu, kiedy nie zobaczymy w nich samych siebie. Zatem, idea scenografii opiera się głównie na charakterach postaci i ich emocjach – dodaje Andrzej Sadowski, scenograf.

 

Na Scenie Kameralnej zagrają: Arleta Godziszewska, Kamila Wróbel-Malec, Bernard Bania oraz Patryk Ołdziejewski.

 

– Żyjemy obok, nie wiedząc o sobie zupełnie nic, ale czy znamy samych siebie? Wierzymy w różne idee i wciskamy je światu, ale czy w nas samych nie żyją demony? Jakże przyjemnie podglądać cudze życie, śmiać się, oceniać, lekceważyć, tylko czy potrafimy zauważyć własnego „trupa w szafie”, osobistego Boga mordu? – mówi Arleta Godziszewska.

 

Premiera spektaklu odbędzie się 29 maja, o godzinie 19:00. Przedstawienie będzie można obejrzeć również 30 maja, a także od 4 do 6 czerwca oraz od 11 do 13 czerwca.

 

Bilety na spektakl w cenie: 45 zł – normalny, 35 zł – ulgowy, 25 zł – studencki, dostępne są w Kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na stronie w zakładce Repertuar.