Samobójca
Autor Nikołaj Erdman
Z okazji jubileuszu 75-lecia naszej instytucji zapraszamy na premierę spektaklu „Samobójca”.
Związek Radziecki, późne lata dwudzieste. Siemionowi Siemionowiczowi Podsiekalnikowowi coraz trudniej znaleźć motywację do życia. Jest bez pracy, jego rodzina cierpi biedę, szans na poprawę losu nie widać. Czuje się oszukany przez los, który nie pozwala mu być człowiekiem genialnym, chociaż zawsze tego chciał. W żonie widzi oskarżyciela swojej beznadziejnej sytuacji, terroryzuje ją, strasząc samobójstwem. Widzi dwa wyjścia: albo
śmierć albo kariera wirtuoza gry na helikonie. Żadnego z nich nie jest w stanie spełnić. Ale wieść o jego planowanym samobójstwie, jak „robaczek, który podkradnie się i zaczyna podgryzać” roznosi się w okolicy. Siemiona odwiedzają obywatele których nigdy na oczy nie widział ani oni wcześniej wiedzieli o jego istnieniu. Wszyscy, tak jak Siemion, mają pretensje do losu o to, że są niezauważani, pozbawieni „należnego” miejsca w społeczeństwie. I każdy z nich za swoje niespełnienie obwinia otaczającą rzeczywistość polityczną, której nadrzędną ideą jest eliminacja pojęcia „jednostki” na rzecz „Masy mas”, zunifikowanego, bezosobowego narodu, który kocha i wierzy w je- dyną słuszną ideę. Samobójstwo Siemiona każdy postrzega jako szansę na wyjście z nijakości, o ile Siemion zadedykuje w liście pożegnalnym swoją „ofiarę z życia” w jego sprawie. Po pustce
w której przebywał, otoczony tłu- mem pochlebców, Siemion nagle czuje się kimś ważnym i wolnym: „Po raz pierwszy w życiu nikogo się nie boję. | tak umrę. Wszystko mogę! Życie, ja żądam satysfakcji”.
Ale życie jak to życie… płata figle…
Napisana w 1928 roku tragikomedia była oskarżeniem sowieckiego systemu, w którym jednostka nie liczy się, chyba że umiera za tzw. słuszną sprawę. To dlatego utwór był zakazany i za życia autora (zmarłego w 1970 roku) nie ujrzał sceny.
Autor
Reżyser, adaptacja i opracowanie muzyczne
Scenografia, kostiumy i wizualizacje
Ruch sceniczny
Asystent reżysera
Konsultacje wokalne
Inspicjent
Danuta Bach
gościnnie
Jolanta Borowska
gościnnie
Beata Chyczewska
Justyna Godlewska-Kruczkowska
Arleta Godziszewska
Krystyna Kacprowicz-Sokołowska
Agnieszka Możejko-Szekowska
Ewa Palińska
Katarzyna Siergiej
Jolanta Skorochodzka
gościnnie
Urszula Szmidt
Monika Zaborska
Bernard Bania
Marek Cichucki
Krzysztof Ławniczak
Dawid Malec
Rafał Olszewski
Patryk Ołdziejewski
Sławomir Popławski
Piotr Szekowski
Marek Tyszkiewicz
Franciszek Utko
Gościnnie
Patryk Ołdziejewski jako Jegoruszka okazuje się być kanalią, ale jako aktor – radzi sobie zupełnie nieźle. Katarzyna Deszcz, znająca już zespół Teatru Dramatycznego, trafnie dobrała obsadę. Epizody Rafała Olszewskiego, Piotra Szekowskiego czy Marka Tyszkiewicza uzupełniają galerię postaci tego komediodramatu.