Zespół

Marek Gierszał

Marek Gierszał

Dorobek zawodowy:

Reżyser, aktor, scenarzysta, tłumacz sztuk teatralnych, absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Uniwersytetu w Hamburgu (Reżyseria Filmów Fabularnych). Od 1988 roku mieszka i pracuje w Niemczech. W latach 1994-1999 był wykładowcą w szkole musicalowej i teatralnej Stage School w Hamburgu, a w latach 20022016 roku docentem w Akademii Realizacji Telewizyjnej państwowych stacji ARD i ZDF w Norymberdze. W 2005 roku założył w Berlinie firmę producencką ADA Film.

W swoim dorobku ma role filmowe, telewizyjne i teatralne. Jako reżyser współpracował z wybitnymi aktorami, m.in. z Christophem Waltzem (dwukrotnym laureatem aktorskiego Oskara za role w filmach Quentina Tarantino). W Niemczech wyreżyserował zarówno filmy fabularne, jak i spektakle teatralne. Słowik na podstawie baśni Christiana Andersena z muzyką Sabiny Wuesthof był jego pierwszą realizacją reżyserską spektaklu muzycznego. Światowa premiera przedstawienia odbyła się w Berlinie w czerwcu 2011 roku.

W Polsce dwukrotnie wyreżyserował Boga mordu Yasminy Rezy – prapremierę polską na scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie w marcu 2010 roku. Druga inscenizacja miała miejsce na scenie Teatru Polskiego w Szczecinie. Marek Gierszał jest też współautorem tłumaczenia i reżyserem Koguta w rosole Samuela Jokica. Polska prapremiera sztuki odbyła się w październiku 2010 roku w Krakowskim Teatrze Scena STU. W 2014 roku w Teatrze STU powstało przedstawienie „Firma dziękuje Lutza Hübnera, także w reżyserii i współautorstwie tłumaczenia Marka Gierszała. 6 stycznia 2018 roku w Teatrze Polskim w Szczecinie odbyła się polska prapremiera sztuki „Pensjonat Pana Bielańskiego” Carla Laufsa i Wilhelma Jacoby’ego w tłumaczeniu Herberta Kaluzy i Marka Gierszała oraz w jego reżyserii.