Zemsta we Lwowie

Zemsta we Lwowie

We wtorek, 28 stycznia, zaprezentujemy spektakl „Zemsta” na Ukrainie – we Lwowie.

Już po raz kolejny będziemy mieli okazję zaprezentować jedno z przedstawień na Ukrainie.
W Narodowym Ukraińskim Teatrze Dramatycznym im. Marii Zańkowieckiej ukraińska publiczność obejrzy „Zemstę” w reżyserii Henryka Talara. Wcześniej, w 2018 roku, artyści ze Lwowa gościli w Białymstoku. W ramach drugiej edycji festiwalu „Kierunek Wschód” zagrali spektakl „Rewizor” na podstawie komedii Nikołaja Gogola.

 

 

Premiera „Zemsty” na postawie dzieła Aleksandra Fredry odbyła się w Teatrze Dramatycznym w lutym 2018 roku. Reżyserowi – Henrykowi Talarowi – zależało na tym, aby jego Fredro był zgodny z literą utworu, ale duchem bardzo współczesny. W wyreżyserowanej przez niego inscenizacji grają: Danuta Bach, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Urszula Szmidt, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka oraz Patryk Ołdziejewski. Główne role męskie Henryk Talar powierzył kobietom. Aktorki brawurowo poradziły sobie ze swoimi zadaniami, a całe przedstawienie zaskoczyło widzów i otrzymało pozytywne oceny recenzentów.

 

 

– Cieszę się, że ponownie będziemy mogli promować polską kulturę poza granicami naszego kraju. Zaproszenie od Dyrekcji Teatru ze Lwowa pokazuje, że organizacja festiwalu „Kierunek Wschód III” przynosi wymierne efekty. Dzięki temu przeglądowi udało nam się nawiązać współpracę z niezwykle cenionymi teatrami i mamy szansę zaprezentować nasze spektakle widzom w różnych krajach – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

 

Nasz zespół miał już okazję zagrać „Zemstę” poza Białymstokiem. W 2018 roku aktorzy zaprezentowali przedstawienie widzom XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie. W lutym 2019 roku zagrali dwukrotnie w Indiach (w New Delhi oraz w Dibrugarh) w ramach 20. edycji międzynarodowego festiwalu „Bharat Rang Mahotsav”. W czerwcu 2019 roku przedstawienie obejrzeli widzowie w Teatrze Dramatycznym w Grodnie oraz w Republikańskim Teatrze Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku na Białorusi. W Narodowym Ukraińskim Teatrze Dramatycznym im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie aktorzy zagrają we wtorek, 28 stycznia, o godz. 18.00.