„Zemsta” owacyjnie przyjęta we Lwowie

„Zemsta” owacyjnie przyjęta we Lwowie

Owacjami na stojąco zakończył się spektakl „Zemsta” naszego Teatru we Lwowie. We wtorek, 28 stycznia, mieliśmy przyjemność zagrać w Narodowym Ukraińskim Teatrze Dramatycznym im. Marii Zańkowieckiej.

Prezentacja „Zemsty” na Ukrainie była możliwa dzięki zaproszeniu ze strony lwowskiego teatru oraz wsparciu ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego nie kryje radości z możliwości występu na Ukrainie.

– Jestem ogromnie szczęśliwy i wzruszony przyjęciem naszego teatru przez gospodarzy we Lwowie. Otwartość i życzliwość, z jaką spotkaliśmy się, na długo pozostaną w naszej pamięci. A reakcje widzów i brawa w trakcie spektaklu, a na zakończenie także owacje na stojąco były dla nas ogromną nagrodą i potwierdzeniem, że warto prezentować nasze przedstawienia w różnych miejscach na świecie – powiedział Piotr Póltorak.

Aktorzy zostali bardzo miło przyjęci przez widzów na Ukrainie. Spektakl obejrzała także Eliza Dzwonkiewicz – Konsul Generalna RP we Lwowie. Jolanta Skorochodzka, odtwórczyni roli Podstoliny, przyznała że możliwość zagrania we Lwowie była artystów niezwykle ważnym wydarzeniem.

– Przygotowując się do spektaklu i wychodząc na scenę czuliśmy, że uczestniczymy w historycznym momencie. Miałam wrażenie, jakby wieczór we Lwowie był wieczorem premierowym. Emocje, które nam towarzyszyły były podobne do tych, które towarzyszą nam właśnie przy okazji naszych premier – mówi aktorka.

Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, wcielająca się w rolę Rejenta Milczka, także przyznaje, że prezentacja „Zemsty” we Lwowie była dla aktorów ogromnym przeżyciem.

– Naszemu występowi we Lwowie towarzyszyło niezwykłe skupienie. Tuż przed samym spektaklem wszyscy oczekiwaliśmy w kulisach w niesamowitej ciszy. Bardzo zależało nam na tym, aby wypaść przed tą konkretną publicznością jak najlepiej. Wiedzieliśmy, że widzowie, którzy przyszli obejrzeć nasze przedstawienie, przyszli tam dla nas – chcieli zobaczyć polską kulturę – mówi aktorka.

Teatr Dramatyczny miał już okazję zagrać „Zemstę” poza Białymstokiem. W 2018 roku aktorzy zaprezentowali przedstawienie widzom XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie. W lutym 2019 roku zagrali dwukrotnie w Indiach (w New Delhi oraz w Dibrugarh) w ramach 20. edycji międzynarodowego festiwalu „Bharat Rang Mahotsav”. W czerwcu 2019 roku przedstawienie obejrzeli widzowie w Teatrze Dramatycznym w Grodnie oraz w Republikańskim Teatrze Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku na Białorusi. Lwów był kolejnym miastem, w którym białostoccy aktorzy mieli okazję promować kulturę polską i Województwo Podlaskie poza granicami naszego kraju.

Galeria