Zagraliśmy na Litwie

Zagraliśmy na Litwie

W poniedziałkowy wieczór, 12 grudnia, mieszkańcy litewskiej Olity mieli okazję obejrzeć „Inwazję”. Nasz najnowszy spektakl  został nagrodzony owacjami na stojąco.

 

Inwazja” to przedstawienie, które powstało na podstawie sztuki Maliny Prześlugi. Spektakl porusza temat wojny i związanych z nią ludzkich krzywd i dramatów. Tamara Trunova – reżyserka z kijowskiego Left Bank Theatre – pokazała, że traumy dotykają zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie ofiary wojennego bestialstwa i okrucieństwa.

 

Możliwość zaprezentowania przedstawienia widzom w Olicie była dużym przeżyciem dla aktorek polskich, jak i ukraińskich.

 

– To było dla nas bardzo ważne wydarzenie. Jesteśmy wdzięczne, że miałyśmy okazję zagrać spektakl nie tylko w Polsce, ale i na Litwie. Uwielbiamy to przedstawienie i mamy nadzieję, że będziemy miały szansę zagrać je także w innych miastach na świecie – powiedziała Kristina Liuba, aktorka Golden Gate Theatre.

 

Zagraliśmy w Teatrze Miejskim w Olicie dwukrotnie. Obydwa spektakle zostały nagrodzone owacjami na stojąco.

 

– Jak zawsze najważniejsze są dla nas wrażenia widzów. Jestem bardzo zadowolony, że mieliśmy szansę zaprezentować ten spektakl naszym przyjaciołom z Litwy. Reakcje publiczności potwierdzają, że „Inwazja” jest ważną i bardzo aktualną opowieścią o otaczającym nas świecie – powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

Prezentacje spektaklu na Litwie zamykają realizację projektu „Kierunek Ukraina”. Zadanie pierwotnie miało być realizowane na Ukrainie.

 

– To był dla nas zaszczyt i przywilej móc pracować ze znakomitymi artystami z Ukrainy, Polski oraz Litwy. O współpracy polsko-ukraińskiej rozmawialiśmy, kiedy nawet nie przeszło nam przez myśl, że w Ukrainie wybuchnie straszna i okrutna wojna. Nie przypuszczaliśmy, że nie będziemy mieli szansy pracować razem – tak jak planowaliśmy – w Kijowie, Lwowie i Łucku… Wciąż jednak wierzymy, że kiedyś będzie to możliwe – dodała dr Martyna Faustyna Zaniewska – Zastępca Dyrektora Teatru Dramatycznego.

 

Projekt „Kierunek Ukraina” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Podlaskiego. Partnerami zadania są: Kijowski Akademicki Teatr Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru – Left Bank Theatre z Kijowa, Teatr Miejski w Olicie, Instytut Polski w Kijowie oraz Instytut Polski w Wilnie.