Wspomnienia o Katyniu

Wspomnienia o Katyniu

Zapraszamy do udziału w konkursie na scenariusz spektaklu inspirowany wydarzeniami z 1940 roku – „Wspomnienia o Katyniu”.

Celem konkursu jest przypomnienie jednego z najtragiczniejszych momentów w historii naszego kraju oraz skutków zbrodni, której NKWD dokonało w Lesie Katyńskim na oficerach, podoficerach oraz szeregowych Wojska Polskiego. Konkurs skierowany jest do młodzieży szkół średnich. Poprzedzony będzie warsztatami dramaturgicznymi prowadzonymi przez Sandrę Szwarc – m.in. dwukrotną finalistkę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz zdobywczynię głównej nagrody w II Konkursie Dramaturgicznym – Strefy Kontaktu.

 

– Konkurs „Wspomnienia o Katyniu” ma na celu wyłonienie najciekawszych tekstów dramatycznych, odwołujących się do tematyki Zbrodni Katyńskiej. Zależy nam na tekstach, które prezentować będą nie tylko walory faktograficzne, ale zaprezentują również nieszablonowe ujęcie tematu w formie teatralnej – mówi Sandra Szwarc.

 

Uczestnicy konkursu będą mogli wziąć udział w warsztatach dramatopisarskich prowadzonych przez Sandrę Szwarc. Rekrutacja na warsztaty dramatopisarskie odbywać się będzie poprzez przesłanie fragmentu tekstu (od jednej do trzech stron bez ograniczeń formalno-tematycznych: scena, monolog, fragment prozy) wraz z krótkim uzasadnieniem chęci udziału w zajęciach, których tematem będzie Katyń. Zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mailowy: konkurs@dramatyczny.pl do 14 lutego. Liczba miejsc  jest ograniczona. Ogłoszenie listy uczestników nastąpi 19 lutego.

 

– Zależy nam na tym, aby rozbudzić w młodzieży patriotyczne postawy i zachęcić do głębszego poznania zbrodni katyńskiej. Przede wszystkim jednak chcemy zaszczepić w młodych ludziach chęć do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami na papierze. Dać im okazję do rozwoju umiejętności pisarskich i dramaturgicznych – powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

Po warsztatach dramaturgicznych i konsultacjach uczestnicy będą mogli zgłosić swoje scenariusze do konkursu. Termin nadsyłania prac to 30 kwietnia 2020 r. Nagrody w konkursie przyzna Kapituła Konkursu w skład, której wejdą: Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego, Sandra Szwarc – dramaturg, reżyser spektaklu (aktor Teatru Dramatycznego), Jolanta Hinc-Mackiewicz – kierownik literacki Teatru oraz Agata Puchalska – Dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W konkursie zostaną przyznane trzy nagrody rzeczowe: za 1 miejsce – aparat fotograficzny o wartości 2000 zł, laureat 2 miejsca otrzyma tablet o wartości 1000 zł, a trzecią nagrodą będzie smartwatch o wartości 500 zł.

 

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 29 maja na stronie Teatru Dramatycznego. We wrześniu na scenie instytucji będzie można obejrzeć przedstawienie, które powstanie na podstawie zwycięskiego tekstu. Szczegóły dotyczące konkursu oraz warsztatów dostępne są w zakładce „Projekty”.

 

 

Informacji na temat konkursu udziela:

Emilia Rogalska
Specjalista ds. edukacji teatralnej
t: 85 74 99 163 / 180
e-mail: edukacja@dramatyczny.pl