„Wolne dziecko” – konferencja prasowa

„Wolne dziecko” – konferencja prasowa

Zapraszamy do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości.
10 listopada obędzie się pokaz przedstawienia „Wolne dziecko” z udziałem białostockiej młodzieży.

 

„Wolne dziecko” to projekt, który ma za zadanie zintegrować wokół idei niepodległości artystów, młodzież z VII LO, podopiecznych Domu Dziecka w Krasnem, seniorów oraz widzów naszego Teatru. We współpracy z aktorami i twórcami teatralnymi powstaje spektakl, będący hołdem oddanym ludziom, którzy walczyli o niepodległość. Przedstawienie będzie nowoczesną, atrakcyjną artystycznie i wizualnie okazją do rozważań na temat istoty wolności i niełatwej historii naszego kraju.

 

– Jesteśmy w trakcie pracy nad bardzo ważnym i jak się okazuje w trakcie prób coraz ważniejszym projektem „Wolne dziecko”. Jest to projekt, który pobudza młodych ludzi do rozmowy na ważne tematy, do wyrażania swoich opinii o wolności i niepodległości. W trakcie prób dochodzimy do bardzo ważnych wniosków: czym – dziś – dla młodych ludzi jest wolność i niepodległość. To właśnie ci młodzi ludzie nie są tylko odtwórcami ról, ale przede wszystkim twórcami spektaklu, który właśnie powstaje – mówi Mateusz Sacharzewski, reżyser przedstawienia.

 

Jednym z pomysłodawców projektu jest Patryk Ołdziejewski – aktor naszego Teatru.

 

– Zacznę od tego, co najbardziej urzekło mnie przy pracy nad projektem „Wolne dziecko”. Przede wszystkim jestem dumny i szczęśliwy, że młodzież licealna ma „coś” do powiedzenia w tematach, które ich dotykają. Potrafią nazwać, co ich boli i co im sprawia radość w dzisiejszych czasach. Mają otwarte oczy na otaczający ich świat.  Pisząc scenariusz, starałem się uniknąć patetycznych frazesów. Byłem też pełen obaw, czy język, który proponuję w scenicznej wypowiedzi, przeniesie się na scenę i będzie przyjęty przez aktorów. Moją inspiracją byli twórcy, którzy w kwestii wolności mają dużo do powiedzenia, m.in. Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz, Zofia Nałkowska, Jan Paweł II oraz Janusz Korczak. Zależało mi na podzieleniu się refleksją nad tematem wolności dziecka.

 

Aktor skomponował także muzykę do przedstawienia:

 

– W odniesieniu do muzyki wyznaczyłem sobie zadanie, aby nie przeszkadzać aktorom. Stworzyłem im tło, atmosferę, które pomogą wejść w opowieść i przybliżą widzom temat wolności. Uważam, że projekt „Wolne dziecko” udowodnił mi (po raz kolejny), że warto stawiać na młodzież. To młody człowiek odpowiada za to, co nas czeka w przyszłości – dodał Patryk Ołdziejewski.

 

Partnerami projektu są: Centrum Administracyjne Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych im. Janusza Korczaka w Krasnem, Stowarzyszenie Miłośników Ulicznych ENEGRAM oraz VII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania
w Białymstoku.

 

– Jestem dumny. Bardzo cieszę się, że w naszej szkole jest tyle mądrej, fajnej i ambitnej młodzieży. Ale wy to wiecie. Powtarzam wam to zawsze, nie tylko dziś – przed kamerami – powiedział Jerzy Nowik Dyrektor VII LO.

 

Uczniowie biorący udział w projekcie przyznają, że daje im ogromną satysfakcję i wiedzę.

 

– Mam możliwość brać udział w spektaklu, który mówi o tym, co dzieje się na świecie.
Z jednej strony możemy podpisać to pod czasy wojny, walki o niepodległość, a z drugiej strony pod czasy teraźniejsze, czyli to co dzieje się dziś na całym świecie. Mamy zamiar przekazać widzowi różne sytuacje z naszej perspektywy. „Naszej” mam na myśli osób młodych, które również chcą się udzielać w sprawach państwa, osób, które mają swoje zdanie i swoje przekonania, osób, które chcą zmienić coś na lepsze. Prawdę mówiąc nie spodziewałam się, że projekt będzie wyglądał w ten sposób. Myślałam, że będą oklepane formułki i zrobione po prostu, by zrobić. Jednak pracujemy z fantastycznymi ludźmi. Przekazują nam swoją wiedzę i dzielą się cennymi doświadczeniami. Pracujemy na głosem, ruchem scenicznym itd. Ci ludzie robią niesamowitą robotę! Są to osoby, z którymi można porozmawiać na wszystkie tematy. Daje to satysfakcję zarówno im, jak i nam. Bardzo cieszę się, że mogę brać udział w spektaklu. Oby dotarło to do jak największej liczby ludzi – powiedziała Wiktoria Ościłowska z VII LO.

 

 

Weronika Kowalewska, także uczennica VII LO dodała, że „Wolne dziecko” to projekt mający na celu przedstawienie procesów kształtujących człowieka od najmłodszych lat.

 

– Pozwala pokazać perspektywę młodych ludzi i ich postrzeganie wolności oraz co na nie wpływa. Umożliwia również nam, nastolatkom, pokazanie się, bycie usłyszanym i zauważonym. Podczas spektaklu, będziemy mieli okazję opowiedzieć o problemach dręczących osoby w naszym wieku i młodszych. Jest to doskonały sposób, aby dorośli mieli wgląd w umysły dojrzewających ludzi w różnym wieku i zrozumieli jak interpretujemy to, co dzieje się wokół; trochę lepiej zrozumieli, jak przetwarzamy emocje, widzimy poważne sprawy, postrzegamy pojęcie wolności i jak na to wszystko wpływa otoczenie. Jest to też świetna okazja, aby pozornie nieświadome „dzieci” mogły pokazać, że mają swoje zdanie na poważne tematy, potrafią się wypowiedzieć oraz mają wartościowe pomysły. Mam nadzieję, że ten projekt otworzy ludzi na świat młodych osób i pozwoli ich lepiej zrozumieć i docenić – powiedziała.

 

Dom Dziecka w Krasnem reprezentuje w projekcie Ewa Fiedorek.

 

– Dołączając do grupy, myślałam że będzie mi trudno się z nimi zintegrować z racji tego, że oni są jedną społecznością, klasą, wszyscy się znają i do tego różnica wieku. Okazało się, że ani przez chwilę nie miałam problemu, by się z nimi dogadać, są bardzo elastyczni, oraz empatyczni. Po za tym jestem osobą, która od dziecka przebywa w grupie. Wychowując się w Domu Dziecka, mieszkając w internacie, a teraz w akademiku, mam bardzo dobrze rozwiniętą umiejętność pracy w grupie. Że tak powiem, umiem się przystosować, odnaleźć, szczególnie jeżeli chodzi o tworzenie spektaklu, pracy na scenie. Jest to praca zespołowa i tylko razem jesteśmy w stanie coś zrobić – powiedziała.

 

W ramach całego zadania zorganizowaliśmy dwa konkursy. Pierwszy z nich: „Czym jest dla Ciebie niepodległość?” przeznaczony był dla dzieci i młodzieży z regionu. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych mogli wykonać prace plastyczne, natomiast uczniowie klas IV-VIII oraz szkół średnich – prace graficzne, muzyczne, audiowizualne lub literackie. Natomiast konkurs „Odszukać świadków historii” był propozycją kierowaną do seniorów, którzy poznali losy swoich przodków i zechcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami.

 

Laureatów konkursu poznamy przy okazji premiery przedstawienia, która odbędzie się
10 listopada o godz. 19.00 na Scenie Dużej Teatru Dramatycznego. Po premierze instytucja zaprasza także na debatę na temat wolności i niepodległości. Wydarzenie będzie można obejrzeć online w mediach społecznościowych Teatru Dramatycznego: na Facebooku oraz YouTube. Ograniczona pula wejściówek na wydarzenie będzie dystrybuowana w Kasie Teatru od środy, 4 listopada.

 

Projekt „Wolne dziecko” wpisuje się w ramy programu „Niepodległa” i obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” (projekt zajął siódme miejsce na liście rankingowej ponad tysiąca wniosków) oraz z budżetu województwa podlaskiego.

Galeria