Weźmiemy udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Weźmiemy udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Spektakl  „Inwazja“ w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

 

Promocja współcześnie pisanego dramatu i jego żywej obecności na scenach to głowne założenia 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Dwuetapowy konkurs organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.

 

– Bardzo się cieszę, że udało nam się zakwalifikować do konkursu. Jest to dla nas wyróżnienie, które pozwoli promować naszą instytucję, nasze spektakle oraz cały region – zauważa Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

Inwazja” to wspólne przedsięwzięcie naszego Teatru, Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru – Left Bank Theatre z Kijowa oraz Teatru Miejskiego w Olicie. Premiera międzynarodowej koprodukcji realizowanej przez białostocką instytucję, miała miejsce 3 grudnia 2022r. w Uniwersyteckim Centrum Kultury.

 

Zakwalifikowana do konkursu „Inwazja“, autorstwa Maliny Prześlugi, w reżyserii Tamary Trunovej, będzie oceniana pod kątem walorów literackich tekstu oraz jego roli w spektaklu, jak również wartości artystycznych zgłoszonej inscenizacji.

 

W pierwszym etapie konkursu tj. do 30 kwietnia 2023, Komisja Artystyczna obejrzy zgłoszone spektakle, a następnie, do 10 maja 2023, ogłosi  listę przedstawień zakwalifikowanych do finału. Drugi etap przewidziany jest między 10 maja a 20 czerwca 2023, wówczas jury obejrzy zakwalifikowane spektakle i wybierze laureatów Konkursu.

 

Wybrane spośród nagrodzonych spektakli zaprezentowane zostaną w sezonie teatralnym 2023/2024 na przeglądzie NÓWKA SZTUKA.

 

Więcej informacji o konkursie : www.sztukawspolczesna.org

 

Najbliższe pokazy „Inwazji” odbędą się 21, 22 i 23 kwietnia br. w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N.

 

W spektaklu zagrają: Beata Chyczewska, Monika Zaborska – aktorki Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz gościnnie: Anastasia Ievtushenko, Kristina Liuba i Olesia Zhurakivska z Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru.

 

Spektakl „Inwazja” powstał w ramach projektu Kierunek Ukraina. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu województwa podlaskiego.

 

Spektakl dedykowany jest osobom powyżej 18 roku życia.

 

Czas trwania: ok. 100 minut (bez przerwy).

 

Bilety na spektakl w cenie: 60 zł – normalny, 50 zł – ulgowy, 35 zł – studencki, dostępne są w Kasie Teatru (przy ul. Suraskiej 1) oraz w sprzedaży internetowej.

 


Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

 

 

 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

 

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Wiesław Kowalski, Magdalena Rewerenda, Agata Tomasiewicz.