Warsztaty pisania o teatrze

Warsztaty pisania o teatrze

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w  bezpłatnych warsztatów z pisania recenzji. Okazją do poznania pracy recenzenta będzie festiwal „Kierunek Wschód II”.  

 

Warsztaty pisania o teatrze będą skierowane do młodzieży licealnej, studentów i dorosłych. Odbędą się przy okazji drugiej edycji festiwalu „Kierunek Wschód”. Zajęcia poprowadzi Konrad Szczebiot – krytyk teatralny, członek zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT/IATC. W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli możliwość poznania różnych języków teatralnych, uzyskają profesjonalne porady dotyczące pisania, a ich teksty opublikowane zostaną w internetowym czasopiśmie polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT/IATC „Yorick” i na stronie Teatru Dramatycznego. Warsztatowicze będą mogli wziąć udział w spotkaniach z artystami i przyjrzeć się pracy teatru „od kulis”. Uczestnictwo w warsztatach poświadczone będzie dyplomem. Zainteresowane osoby mogą dokonywać zgłoszeń, wysyłając maile na adres: edukacja@dramatyczny.pl lub poprzez formularz:

 

Pierwsze spotkanie – organizacyjne odbędzie się w sobotę, 22 września o godz. 18.00.

 

Festiwal „Kierunek Wschód” to przegląd teatralny prezentujący kulturę pogranicza. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 22 do 30 września. 22 września o godz. 19.00 wydarzenie zainaugurują gospodarze, spektaklem „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. 23 września, o godz. 20.00 na Scenie Kameralnej będzie można obejrzeć przedstawienie „Polowanie na szczury” Grodzieńskiego Obwodowego Teatru Dramatycznego z Grodna na Białorusi. We wtorek, 25 września na Scenie Dużej Teatru aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa zagrają „Pogorzelisko”. Dzień później (26 września, także o godz. 19.00) Republikański Teatr Białoruskiej Dramaturgii z Mińska na Białorusi zagra spektakl „Trzy Gisèle„. 28 września (godz. 19.00) festiwalowa publiczność obejrzy na Dużej Scenie „Św. Idiotę” Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. W sobotę, 29 września (godz. 19.00) będzie okazją do spotkania z aktorami ze Lwowa. Artyści z Narodowego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. M. Zańkowieckiej zagrają „Rewizora” Nikolaja Gogola.  Festiwal zakończy się 30 września monodramem „Koba/Stalin” w wykonaniu litewskiego aktora Aleksandra Rubinovasa. Spektakl na Scenie Kameralnej rozpocznie się o godz. 18.00.  Po wszystkich spektaklach odbędą się spotkania i rozmowy z aktorami. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

Wydarzenie finansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Festiwal odbywa się pod patronatem Ambasady Białorusi, Ambasady Ukrainy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku. Partnerami medialnymi wydarzenia są: Dwójka Polskie Radio, TVP Kultura, TV Biełsat, e-teatr.pl, Teatr Dla Was, Niwa, Radio Racja, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Poranny TV, Poranny.pl, Niebywałe Suwałki, BialystokOnline.pl. Wrota Podlasia.