Trwa konkurs „Wspomnienia o Katyniu”

Trwa konkurs „Wspomnienia o Katyniu”

13 kwietnia w całej Polsce obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Nasza instytucja włączyła się w obchody 80. rocznicy tej tragicznej zbrodni.

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku ogłosił konkurs na scenariusz spektaklu inspirowany wydarzeniami z 1940 roku – „Wspomnienia o Katyniu”. Celem konkursu jest przypomnienie jednego z najtragiczniejszych momentów w historii naszego kraju oraz skutków zbrodni, której NKWD dokonało w Lesie Katyńskim na oficerach, podoficerach oraz szeregowych Wojska Polskiego.

 

W konkursie bierze udział młodzież z białostockich szkół średnich, która uczestniczyła także w warsztatach dramaturgicznych. Zajęcia prowadziła Sandra Szwarc – dwukrotna finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz zdobywczyni głównej nagrody w II Konkursie Dramaturgicznym – Strefy Kontaktu.

 

– Warsztaty dramatopisarskie zaskoczyły mnie wysokim poziomem umiejętności literackich uczestników. Praca nad tekstami przebiegała bardzo sprawnie i myślę, że udało nam się stworzyć zalążki dla kilku interesujących sztuk teatralnych. Warsztat „Wspomnienia o Katyniu” dotyczył w końcu niełatwego tematu, został jednak potraktowany przez warsztatowiczów niezwykle wnikliwie i z dużą wrażliwością – mówi Sandra Szwarc.

 

Termin konkursu został wydłużony do 30 maja. Po tym terminie, Kapituła Konkursu będzie obradowała zdalnie i wyłoni laureata najlepszego tekstu. Nagrody w konkursie przyzna jury w składzie: Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego, Sandra Szwarc – dramaturg, Jolanta Hinc-Mackiewicz – Kierownik Literacki Teatru oraz Agata Puchalska – Dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W Konkursie zostaną przyznane trzy nagrody rzeczowe: za 1 miejsce – aparat fotograficzny o wartości 2000 zł, laureat 2 miejsca otrzyma tablet o wartości 1000 zł, a trzecią nagrodą będzie smartwatch o wartości 500 zł.

 

Ogłoszenie wyników nastąpi 26 czerwca na stronie Teatru Dramatycznego. Ze względu na trwający stan epidemii, konkurs nie zakończy się pokazem na podstawie zwycięskiego tekstu. „Wspomnienia o Katyniu” zostały objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego i Podlaskiego Kuratora Oświaty