Teatralne plakaty na międzynarodowych konkursach

Teatralne plakaty na międzynarodowych konkursach

Teatralne plakaty biorą udział w prestiżowych konkursach graficznych. Prace Agnieszki Popek-Banach i Kamila Banacha zakwalifikowały się do biennale w Chinach, Boliwii i Warszawie.

 

Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach to absolwenci Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Młodzi i utalentowani graficy od lat współpracują z naszym Teatrem. Twórcy większości graficznych informacji do teatralnych spektakli są laureatami wielu nagród i wyróżnień. Chętnie biorą również udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą.

 

Plakat do spektaklu „Błoto” zakwalifikował się na 4th Shenzhen International Poster Festival, a plakat do przedstawienia „Samobójca” na Bolivia Poster Biennial BICeBé oraz na 27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie.

 

– Zakwalifikowanie się plakatów do tych imprez jest dla nas wielkim wyróżnieniem, są to bardzo ważne przeglądy plakatu, z długimi tradycjami – warszawskie biennale jest najstarszym tego typu wydarzeniem na świecie. Na konkursy przesłanych było wiele tysięcy prac przez artystów z całego świata, więc tym bardziej ogromnym zaszczytem jest znalezienie się w gronie autorów, których prace zostaną zaprezentowane na wystawach – mówią Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach.

 

Jury poszczególnych konkursów tworzą wybitni graficy, krytycy sztuki i designu, architekci czy dyrektorzy instytucji kultury.

 

– Prezentacja plakatów do naszych spektakli na tych prestiżowych wydarzeniach jest dla nas wielkim zaszczytem. Jest to również doskonała okazja do promowania naszej instytucji i regionu – dodaje Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru.

 

Plakaty do kilku przedstawień m.in. „Koguta w rosole”, „Leona i Matyldy” oraz „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” znalazły się wcześniej na międzynarodowej wystawie w Sofii w 2019 roku.

 

– Cieszymy się, że dzieła współpracujących z nami artystów zostały już po raz kolejny docenione. Jestem przekonana, że to wyróżnienie będzie dla nich motywacją do dalszej, twórczej pracy – zauważa Martyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora Teatru.