Teatr Dramatyczny owacyjnie przyjęty w Mińsku

Teatr Dramatyczny owacyjnie przyjęty w Mińsku

W miniony wtorek (19 czerwca) wystąpiliśmy na Białorusi. Publiczność zgromadzona w Mińsku nagrodziła naszych aktorów owacją na stojąco.

 

We wtorek zaprezentowaliśmy spektakl „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki w Republikańskim Teatrze Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku na Białorusi. Premiera przedstawienia odbyła się w listopadzie 2017 roku. Spektakl wyreżyserował Grzegorz Chrapkiewicz.

 

– Cieszę się, że udało nam się gościć w Mińsku. Widzowie Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgi bardzo ciepło przyjęli nasz spektakl. W trakcie rozmowy po przedstawieniu chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i opiniami na temat przedstawienia. Gratulowali naszym aktorom i zachęcali, abyśmy prezentowali nasze spektakle na Białorusi znacznie częściej – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

Wizyta w Mińsku była kolejnym etapem współpracy między teatrami z Białegostoku i Mińska. W ubiegłym roku zespół Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii gościł na festiwalu „Kierunek Wschód”. We wrześniu aktorzy ponownie wystąpią na festiwalu. Wyjazd białostockiego zespołu na Białoruś możliwy był dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W Mińsku z zespołem Teatru Dramatycznego spotkał się Artur Michalski – Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Białorusi.

 

– Na mińskiej scenie białostoccy artyści zaprezentowali się od najlepszej strony, co jednoznacznie potwierdziła aplauzem licznie zgromadzona publiczność. Widzowie chłonęli emocje płynące ze sceny, które rosły z każdą minutą spektaklu, a potwierdzenie tego usłyszeliśmy podczas spotkania zorganizowanego po spektaklu. Aktorzy, widzowie – jak sami stwierdzili na spotkaniu – rozumieli się doskonale, a to wszystko jak podkreślali za sprawą ,,słowiańskiej duszy” – mówi Edyta Jurkiewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 

Wyjazd do Mińska był jednym z ostatnich wydarzeń w ramach kończącego się sezonu artystycznego. 23 czerwca białostoccy aktorzy zagrają jeszcze w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Na festiwalu FUNfest zaprezentują „Mayday” Ray’a Cooney’a w reżyserii Witolda Mazurkiewicza.