Spektakle „Romeo i Julia” i „Balladyna” owacyjnie przyjęte w Charkowie

Spektakle „Romeo i Julia” i „Balladyna” owacyjnie przyjęte w Charkowie

Dyrekcja, zespół oraz pracownicy Teatru Dramatycznego wrócili z Charkowa. Ukraińscy widzowie entuzjastycznie przyjęli dwa nasze spektakle w reżyserii Katarzyny Deszcz: „Romea i Julię” oraz „Balladynę”.

 

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, gościliśmy na Ukrainie. Wizyta możliwa była dzięki dofinansowaniu, jakie projekt „Kierunek Charków” otrzymał w ramach ministerialnego programu „Promesa 2018”. Celem zadania było nawiązanie nowych relacji oraz kontynuacja współpracy z partnerem z kraju Partnerstwa Wschodniego.

 

4 września zaprezentowaliśmy na scenie Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki w Charkowie spektakl „Romeo i Julia” w reżyserii Katarzyny Deszcz.

 

– Cieszę się, że dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego mogliśmy pokazać nasze spektakle ukraińskiej publiczności. Było to niezwykłe doświadczenie. Mogliśmy zagrać przy pełnej widowni, która liczyła 900 osób. Publiczność przerywała spektakl, nagradzając nas brawami. Na koniec otrzymaliśmy owacje na stojąco. Po przedstawieniu bardzo długo rozmawialiśmy z widzami. Nie chcieli wypuścić nas ze sceny. Byli bardzo zauroczeni naszą inscenizacją dzieła Szekspira – mówi Piotr Adam Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

6 września widzowie w Charkowie mieli okazję obejrzeć spektakl „Balladyna” także w reżyserii Katarzyny Deszcz. Na przedstawieniu obecny był Jan Zdanowski wicekonsul  RP w Charkowie, Polacy mieszkający w Charkowie oraz m.in. ukraińscy żołnierze.

 

– Spektaklom granym na tak zwanych wyjazdach gościnnych towarzyszą zawsze dodatkowe emocje, a te są jeszcze większe, kiedy prezentujemy nasze przedstawienie przed zagraniczną publicznością. Po raz kolejny okazało się, że bariera językowa nie stanowi żadnego problemu. Charkowska publiczność nagrodziła „Balladynę” owacjami na stojąco oraz fantastycznym spotkaniem. Najwięcej pytań zadawali studenci charkowskiej szkoły teatralnej oraz licznie przybyli przedstawiciele polskiej mniejszości narodowej mieszkający w Charkowie – dodaje Justyna Godlewska-Kruczkowska – odtwórczyni głównej roli w spektaklu „Balladyna”.

 

W trakcie wizyty w Charkowie Dyrektor oraz pracownicy Teatru Dramatycznego byli gośćmi Janusza Jabłońskiego – Konsula Generalnego RP w Charkowie. Przedstawiciele instytucji wspólnie z Konsulem złożyli również kwiaty na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach. Białostoccy aktorzy spotkali się także z członkami Stowarzyszenia Kultury Polskiej w Charkowie.