Spektakl „Cicho… sza…” z ministerialnym dofinansowaniem

Spektakl „Cicho… sza…” z ministerialnym dofinansowaniem

Teatr Dramatyczny otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prezentację przedstawienia „Cicho… sza…”. Dzięki wsparciu z programu „Kultura dostępna” spektakl obejrzą dzieci na terenie województwa podlaskiego.

 

Cicho… sza…” to przedstawienie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku skierowane przede wszystkim do dzieci ze spektrum autyzmu. Scenariusz powstał na podstawie baśni „O trzech siostrach i chorej matce” spisanej przez podlaskiego etnografa Zygmunta Glogera. Premiera odbyła się pod koniec 2020 roku, wyłącznie w formule online. Teraz spektakl w reżyserii Adama Biernackiego będzie mógł ponownie zagościć na teatralnych scenach.

 

– Cieszę się, że nasz kolejny pomysł – obok festiwalu „Kierunek Wschód” – zyskał przychylność Ministerstwa Kultury. Otrzymaliśmy dotację, dzięki której będziemy mogli zaprezentować spektakl „Cicho…sza…” dzieciom w miejscowościach zlokalizowanych na terenie województwa podlaskiego. Mam nadzieję, że dla młodych widzów będzie to wspaniała okazja do spotkania z naszym teatrem i sztuką teatralną – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

W przedstawieniu grają aktorzy Teatru Dramatycznego: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Monika Zaborska, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Dorota Białkowska-Krukowska i Jolanta Borowska. Muzykę inspirowaną autentycznymi ludowymi pieśniami skomponował Filip Grycmacher. Za choreografię odpowiadał Krystian Łysoń. Scenografię i kostiumy do przedstawienia zaprojektowała Joanna Jaśko-Sroka.

 

– Spektakl „Cicho… sza…” to nasz ukłon w stronę dzieci ze szczególnymi potrzebami. Przedstawienie powstało z myślą o najmłodszej publiczności, we współpracy z psychologami i terapeutami. Mamy nadzieję, że spotkanie z bohaterami baśni spisanej przez Zygmunta Glogera będzie dla dzieci atrakcyjną okazją do spotkania z kulturą ludową Podlasia – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora ds. technicznych.

 

Przy okazji powstawania spektaklu Teatr Dramatyczny współpracował z Fundacją Rozwoju Sportu i Rehabilitacji, która od lat działa na rzecz dzieci ze spektrum autyzmu oraz Podlaską Fundacją Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Rozwój”. Spektakl powstał także dzięki wsparciu finansowemu z budżetu województwa podlaskiego.

 

 

DOFINANSOWANO Z BUDŻETU PAŃSTWA – ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO W RAMACH PROGRAMU KULTURA DOSTĘPNA

 

 

Nazwa zadania: »”Cicho…sza…” w drodze«

 

Dofinansowanie:

 

– 35 000 zł, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura dostępna”.