„Shakespeare” nagrodzony na Białorusi

„Shakespeare” nagrodzony na Białorusi

„Shakespeare”  został nagrodzony na festiwalu teatralnym w Mohylewie. Spektakl otrzymał nagrodę „Najlepszego teatralnego komiksu”.

Przedstawienie Dany Łukasińskiej w reżyserii Agaty Biziuk zostało zaprezentowane na Międzynarodowym Młodzieżowym Forum Teatralnym M@RT KONTAKT w Mohylewie na Białorusi 22 marca. W tym roku odbyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja tego festiwalu. Jego organizatorem jest Mohylewski Teatr Dramatyczny.

Po obejrzeniu dwudziestu paru wyselekcjonowanych wcześniej spektakli z różnych krajów, jury młodych krytyków wybrało pięć przedstawień i przyznało im nagrody w wymyślonych przez siebie kategoriach, „Shakespeare” został uznany za „Najlepszy teatralny komiks”. Jak przyznaje Agata Biziuk – reżyserka spektaklu, nagroda jest dużym zaskoczeniem i wyróżnieniem.
– Jury na omówieniu podkreślało ostrość wyrazu, dynamikę gry aktorskiej, mnogość poruszanych wątków oraz odwagę interpretacyjną. Bardzo spodobało się połączenie psychologizmu z formą oraz nawiązanie klasycznych wątków teatru szekspirowskiego do współczesności – mówi Agata Biziuk.

„Shakespeare” to wielopoziomowy spektakl o teatrze ludzkich namiętności, o przemocy w sztuce, teatralności polityki i o polityce w teatrze. Premiera przedstawienia odbyła się 14 czerwca 2014 roku w ramach projektu „Szekspir” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl bierze udział w 21. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Jak mówiła przed wyjazdem do Mohylewa Agnieszka Korytkowska-Mazur – dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, udział instytucji w M@RT KONTAKCIE to kolejny etap długotrwałej współpracy z białoruskimi teatrami.
Nagroda dla naszego spektaklu „Shakespeare” w reżyserii Agaty Biziuk, przyznana przez młode jury jest dużym wyróżnieniem, właśnie ze względu charakter tej nagrody. Młodzi ludzie docenili świeżość, skrótowość i współczesny charakter tego, co zrobili nasi aktorzy pod wodzą reżyserki – mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur.

Kolejna okazja, aby obejrzeć sztukę w Białymstoku już za niecały miesiąc: 24, 25 i 26 kwietnia o godz. 17.30.

Więcej informacji o przedstawieniu – kliknij!