Ruszyły próby do premiery „Błota”

Ruszyły próby do premiery „Błota”

Na Scenie Kameralnej ruszyły przygotowania do kolejnej tegorocznej premiery. Spektakl “Błoto” przygotowuje Martyna Łyko.

 

Tytułowe „Błoto”, przez większą część roku, odcina od świata miejscowość Gamajdy. Po latach do wsi powraca Suchelec, legenda amatorskich wyczynów motocyklowych. Wydarzeniem staje się przybycie nowej nauczycielki, co w miejscowym życiu uczuciowym i towarzyskim powoduje niemałe poruszenie. Kwiat gamajdowskiej kawalerki postanawia wcielić w życie parę pomysłów, których rezultaty potwierdzają, że droga do dojrzałości może niestety stać się komedią i do tego czarną.

 

Takie historie zdarzają się pod każdą szerokością geograficzną. Ale chyba tylko tu motory tak niecierpliwie grają na zakrętach, chyba tylko w Gamajdach przylot czarnych bocianów staje się zwiastunem spraw ostatecznych…

 

„Błoto” to sztuka, która powstaje na podstawie książki wydanej w 1995 roku przez Dwutygodnik „Z bliska”, działający przy Domu Kultury w Gołdapi. Autor utworu – Jan Jastrzębski to prozaik i poeta, którego twórczość publikowana była w wielu czasopismach, m.in. w „Kamenie”, „Nowym Wyrazie”, „Odrze”, „Sycynie”, „Borussii”, „Jaćwieży” oraz w biuletynie „Ocalenie przez poezję”. Jego wiersze znalazły się także w licznych antologiach, takich jak Piękna Góra, Przed i za. Jest autorem czterech zbiorów opowiadań: Fado o ogrodach (1981), Drżąc (1987), Błoto (1995) i Prozy kolejowe (1999). W 2006 r. ukazała się jego mini powieść Zaćmienie księżyca.

 

Spektakl na podstawie książki Jana Jastrzębskiego przygotowuje Martyna Łyko – reżyserka teatralna i operowa urodzona 1988 roku, w Krakowie. Stypendystka Rady Regionalnej Burgundii, studiowała na uniwersytetach w Lille, Nafplio i w Londynie. Reżyserię Teatralną ukończyła w 2012 roku realizując prapremierę opery “No Exit” A. Vores’a w londyńskim Half Moon Theatre. W Polsce zadebiutowała w 2016 roku w teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie spektaklem „Coś w rodzaju miłości”. Jej najnowsze realizacje to „Kwiat Paproci” (2018) M. Szymaniaka, oraz „Córki King Konga” (2018) T. Walser. Martyna Łyko poszukując kontaktu z widzem, sięga po nowe teksty dramatyczne obejmujące fundamentalne kwestie natury człowieka i uwypukla je przez konceptualne środki wyrazu. Interesuje ją przede wszystkim teatr jutra, z ambicjami #eko, #green, #womenwillsavetheplanet.

 

Adaptację „Błota” przygotował Mateusz Moczulski. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Elżbieta Szurpicka. Muzykę komponuje białostocki muzyk Radek „Sierp” Orłowski. Na Scenie Kameralnej zagrają: Arleta Godziszewska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Monika Zaborska, Krzysztof Ławniczak, Dawid Malec i Patryk Ołdziejewski.

 

Premiera spektaklu „Błoto” odbędzie się 15 marca. Bilety w cenie: 50 zł – premiera, 40 zł – normalny, 30 zł – ulgowy, 20 zł – szkolny, studencki, doktorancki, dostępne są w kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej: bilety.dramatyczny.pl.