Ruszyły próby do „Obławy”

Ruszyły próby do „Obławy”

Właśnie ruszyły próby do spektaklu „Obława”. Pierwsza tegoroczna premiera powstaje pod okiem reżysera Jana Nowary.

 

Kolejny, jubileuszowy, rok pracy rozpoczynamy od przygotowania przedstawienia, które będzie artystyczną próbą zmierzenia się z tematem Obławy Augustowskiej. Ludobójstwo dokonane w lipcu 1945 roku na żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz ludności cywilnej Suwalszczyzny – tuż po odbiciu tych terenów przez Armię Czerwoną z rąk III Rzeszy – do dzisiaj nie zostało wyjaśnione. Sztuka, napisana przez Jana Nowarę i Jagodę Skowron, powstała w oparciu o dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej, listy i meldunki.

 

– Przedstawienie sięgnie nie tylko do źródeł historycznych, ale – co dla niektórych osób może być zaskoczeniem – także do „Dziadów” Adama Mickiewicza. Chcemy znaleźć łączność z duchami, które gdzieś krążą, ale nie są spokojne, ponieważ nie dokonano obrzędu pochówku. To ogromna rana w życiu rodzin, ale myślę, że w ogóle w życiu Polaków. Tym spektaklem chcemy poruszyć wyobraźnię i emocje widzów. Przedstawienie będzie opowieścią, pewnego rodzaju obrzędem na cześć pamięci żołnierzy niezłomnych, którzy przepadli bez wieści w 1945 roku – mówi Jan Nowara współautor sztuki i reżyser spektaklu.

 

Scenariusz „Obławy” powstał na podstawie materiałów źródłowych, ale znajdą się w nim także wiersze Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza. Scenografię i wizualizacje do przedstawienia przygotowuje Marek Mikulski, a kostiumy Maciej Mikulski. Za choreografię odpowiada Tomasz Dajewski.

 

Na Scenie Dużej Teatru Dramatycznego zagrają: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Urszula Szmidt, Bernard Bania, Marek Cichucki, Patryk Ołdziejewski, Marek Tyszkiewicz, Piotr Szekowski, Sławomir Popławski oraz gościnnie: Franciszek Utko i Mateusz Sacharzewski. Dopełnieniem warstwy tekstowej będzie muzyka wykonywana na żywo przez zespół Ignoto Deo w składzie: Adam Białous, Adam Galimski, Adam Radziszewski i Piotr Chociej.

 

Premiera przedstawienia odbędzie się 1 marca. Będzie to pierwsze wydarzenie w ramach przypadającego w tym roku jubileuszu 75-lecia funkcjonowania naszej instytucji. Bilety na premierę oraz spektakle grane 2 i 3 marca dostępne są w kasie oraz w sprzedaży internetowej – kliknij!

 

Fot. Ewa Krajewska