Rozpoczęcie sezonu artystycznego 2023/2024

Rozpoczęcie sezonu artystycznego 2023/2024

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w najbliższy weekend rozpoczyna sezon artystyczny 2023/2024

 

– Repertuar przygotowany na nowy sezon jest bardzo różnorodny. Jestem przekonany, że każdy widz znajdzie coś dla siebie. W naszym programie znalazły się przedstawienia dobrze znane białostockiej publiczności, jak również spektakle całkiem nowe. W tym sezonie zaprosimy naszych widzów na trzy premiery – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

To kolejny sezon artystyczny, podczas którego instytucja będzie prowadzić swoją działalność poza siedzibą przy ul. Elektrycznej.

 

– Spektakle, tak jak dotychczas, podczas remontu Teatru, odbywać się będą przy ul. Ciołkowskiego w Uniwersyteckim Centrum Kultury, w Auli UwB przy ul. Świerkowej, w Kinie Ton, a także w Podlaskim Instytucie Kultury – przypomina Piotr Półtorak. – Mimo tych trudności nadal prowadzimy działalność statutową i zapraszamy widzów do skorzystania z naszej oferty – dodaje. W repertuarze przygotowanym na nowy sezon artystyczny 2023/2024 znalazły się trzy spektakle w reżyserii Witolda Mazurkiewicza: „Wszystko w rodzinie”, „Pomoc domowa” i „Boeing, Boeing”, a także „Landschaft” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, „Pani Pylińska i sekret Chopina” w reżyserii Adama Opatowicza oraz „Skąpiec” wyreżyserowany przez Tomasza Mana.

 

Już 18 listopada widzowie Teatru będą mieli okazję obejrzeć pierwszą z zaplanowanych premier – „Posprzątane” Sarah Ruhl w reżyserii Bożeny Baranowskiej. Kolejną premierą w marcu 2024 r. będzie spektakl zatytułowany „Szwagierki” Michela Tremblay w reżyserii Michała Znanieckiego. Natomiast w maju przyszłego roku Teatr zaprosi widzów na „Małe zbrodnie małżeńskie” wg Èrica-Emmanuela Schmitta w reżyserii kierownik literackiej Teatru Dramatycznego – Jolanty Hinc-Mackiewicz.

 

Instytucja rozpoczęła nabór na warsztaty teatralne, które prowadzi od 2006 roku. W trakcie konferencji prasowej opowiedziały o nich aktorki Teatru Dramatycznego.

 

– W tej chwili trwa rekrutacja uzupełniająca, są jeszcze wolne miejsca. Zachęcamy, zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w projekcie, który cieszy się ogromną popularnością. Mamy obecnie siedem grup warsztatowych – powiedziała Agnieszka Możejko-Szekowska.

 

– Zajęcia teatralne prowadzimy według naszych autorskich scenariuszy. Warsztaty trwają od października do czerwca, a ich zwieńczeniem jest pokaz finałowy na dużej scenie – dodała Kamila Wróbel-Malec.

 

Szczegółowe informacje na temat zasad tegorocznej rekrutacji znajdują na stronie.

 

W nowym sezonie artystycznym Teatr Dramatyczny w Białymstoku realizuje także trzy projekty dofinansowane z budżetu państwa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

 

– W październiku zapraszamy na nasz sztandarowy projekt, czyli siódmą edycję międzynarodowego festiwalu teatralnego „Kierunek Wschód VII”. Te międzynarodowe spotkania rozpoczną się 2 października i potrwają do 15 października br. Kolejnym realizowanym przez nas zadaniem, skierowanym do nauczycieli, są warsztaty pod nazwą „Teatr – Lubię to! Sezon 5”, które ruszają już 21 października br. tuż po zakończeniu festiwalu – wymienia Piotr Półtorak.

 

Instytucja kontynuuje również realizację dwuletniego projektu inwestycyjnego „Scena za rzeką – etap I”. W ramach zadania zostanie przygotowany projekt architektoniczno-budowlany, dzięki któremu będziemy mogli starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Mamy nadzieję, że w przyszłości przy ul Branickiego 15 powstanie dodatkowa scena teatru, nowoczesne pracownie, magazyny, a także przestrzeń do realizacji prób – wspomniała dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora.

 

29 października br. Teatr Dramatyczny weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w stolicy Armenii, gdzie zaprezentuje spektakl „Pani Pylińska i sekret Chopina” w reżyserii Adama Opatowicza. Jest to pierwsza edycja festiwalu organizowanego przez Państwowy Teatr Akademicki im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu.

 

Bilety na spektakle są dostępne zarówno w kasie biletowej przy ul. Suraskiej 1, jak i w sprzedaży internetowej. Dokładne terminy i informacje na temat lokalizacji można znaleźć w zakładce repertuar na stronie dramatyczny.pl. Wstęp na wszystkie przedstawienia w ramach Kierunku Wschód będzie bezpłatny za okazaniem wejściówek.