„Romeo i Julia” – przed premierą

„Romeo i Julia” – przed premierą

W najbliższą sobotę na scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku opowiemy najsłynniejszą historię miłości cudownej, szalonej, czystej i wzniosłej, jaką zna świat. Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Williama Szekspira w reżyserii Katarzyny Deszcz 2 kwietnia o godz. 19:00 na dużej scenie Teatru Dramatycznego.

– Szekspir, przynajmniej w moim rozumieniu rozłożył bardzo mocno akcenty na miłość i na śmierć. W tej sztuce pada bardzo dużo trupów, ale nie chodzi o sensacje czy kryminał tylko, wydaje mi się i tak próbujemy odczytać i opowiedzieć tę historię, że chodzi o sprawy ostateczne. Myślę, że między Romeo i Julią uczucie zwane miłością ma wymiar ostateczny. Ta dwójka ludzi mówi: albo będziemy razem, albo nie chcemy żyć. Oni nie kłamią – mówi reżyserka spektaklu Katarzyna Deszcz

Na dużej scenie będzie można zobaczyć aktorów „Węgierki” oraz zaproszonych gości: Urszulę Chrzanowską, Patryka Ołdziejewskiego i na co dzień występującego w Operze i Filharmonii Podlaskiej Rafała Supińskiego. Dodatkowo obok aktorów na scenie pojawi się aż dwunastu tancerzy. Za choreografię w spektaklu odpowiada Karolina Garbacik, a muzykę na potrzebę przedstawienia napisał Piotr Lala Lewicki. W spektaklu usłyszymy również sonety Szekspira, nad których opracowaniem wokalnym pracuje Marcin Ozga.

– Dzięki założeniom Katarzyny Deszcz staramy się przedstawić to, jak dwójka młodych ludzi w mgnieniu oka zakochuje się w sobie i w wyniku tej miłości i okoliczności w jakich się znajdują ta dwójka dzieciaków staje się dorosłymi ludźmi pewnymi swoich decyzji i wyborów – mówi, wcielający się w postać Romea, Rafał Supiński.

– Ile trwa historia Romea i Julii? Na to pytanie słyszałam odpowiedzi, że rok, może parę lat. A Romeo i Julia znają się dobę. Poznają się w niedzielę wieczorem, a w poniedziałek wieczorem jest ich noc poślubna i jest to ich ostatnie spotkanie. W tym czasie zakochali się w sobie do szaleństwa, przyrzekli dozgonną miłość, wzięli ślub i już w dramatycznych okolicznościach nastąpiła konsumpcja tego małżeństwa. Świadczy to o nieprawdopodobnej intensyfikacji uczuć i zdarzeń w tej sztuce – wyjaśnia reżyserka.

Katarzynę Deszcz w roli reżysera gościmy w naszym Teatrze już po raz drugi. Podczas prac nad spektaklem „Pięć kilo cukru” przyznała, że polubiła Białystok i zakochała się w zespole z którym pracuje. Cieszymy się, że razem z Andrzejem Sadowskim, który w najnowszej premierze jest autorem scenografii, kostiumów oraz wizualizacji, ponownie mieli okazję pracować w Białymstoku.

Widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakl „Romeo i Julia” w dniu premiery, a także 3, 8, 9 i 10 kwietnia. Dodatkowo, z okazji trwających obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty w Teatrze Dramatycznym, podczas którego zaprezentowany zostanie m.in. fragment przedstawienia. Bilety na spektakl (premiera – 50 zł, bilet normalny – 40 zł, ulgowy – 35 zł, studencki – 20 zł) dostępne są w kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na: www.dramatyczny.pl/bilety.

Więcej informacji o spektaklu: TUTAJ

Fot. Emilia Rogalska