Cykl pokazów finałowych, podsumowujących warsztaty teatralne w sezonie 2013/2014.
,,My też chcemy mieć swoje zdanie” mimo naszych dziesięciu i dwunastu lat. „Ogarnijcie się” więc i przyjdźcie to usłyszeć! – tak zapraszają najmłodsi uczestnicy warsztatów. Chcą opowiedzieć nam o tym, co sprawia im radość, a co przysparza zmartwień. Ze sceny padną słowa Brzechwy, Tuwima i Kochanowskiego, zmiksowane z autorskimi tekstami młodych aktorów. 14 czerwca, g. 10.30 i 12.00, scena foyer. Grupa 10+B pod opieką Arlety Godziszewskiej.
„Allo, Allo” to spektakl na podstawie kultowego brytyjskiego serialu. Kawiarnia Rene Artois w okupowanym Paryżu przyciąga galerię postaci: niemieckich oficerów, francuski ruch oporu, angielskiego szpiega, żonę i kochanki właściciela. Gra toczy się o bezcenne dzieło – „Upadłą Madonna z wielkim cycem” pędzla Van Klompa. Warto dodać, że spieniężenie obrazu zapewni właścicielowi luksus w powojennych realiach. Do czego może doprowadzić więc żądza pieniądza? Zapraszamy na 100 minut zabawy przesiąkniętej angielskim humorem i francuskim absurdem. 18 czerwca, g. 19.00, scena duża. Spektakl „Allo, Allo” w wykonaniu teatru T-3 działającego przy Polskim Związku Niewidomych w Białymstoku. Autorzy: Jeremy Lloyd, David Croft. Przekład: Hanna Szczerkowska. Reżyseria Piotr Szekowski.
Kwestia wolności – tak często rozpatrywana na deskach wszystkich teatrów świata, tym razem przedstawiona z perspektywy już nie dzieci, jeszcze nie dorosłych. Grupa nastolatków zdradzi nam swój „Sekret” i podzieli się refleksją o codziennym życiu ich rówieśników: o wygórowanych ambicjach rodziców, o pędzie do sukcesu, o byciu ważnym i podziwianym. Czy wnioski okażą się optymistyczne? 22 czerwca, g. 14.00, scena duża. Grupa 13+A pod opieką Krystyny Kacprowicz-Sokołowskiej i Ewy Palińskiej.
Każdy z nas podejmował nieraz próby, które, pomimo wielu starań, zakończyły się niepowodzeniem. Na deskach ujrzymy losy zespołu teatralnego, który doświadcza złej passy. Nie należy jednak oczekiwać klapy, a raczej spodziewać się zaskakujących zwrotów akcji oraz trzydziestu par szelek, kilku uroczych meloników i jednego cylindra. ,,Czy kabaret to już teatr? Historia pewnej grupy nie całkiem do… niczego’’. 24 czerwca, g. 19.30, scena duża. Grupa 13+B pod opieka Justyny Godlewskiej-Kruczkowskiej.
Przenosimy się do baśniowej krainy tysiąca i jednej nocy. Z pozoru banalna historia o księciu Alim i jego tajemniczej karawanie wypełnionej kosztownościami, kryje w sobie głęboką prawdę o nas samych, o naszych marzeniach, pogoni za szczęściem i bogactwem. Być może „Karawana” jest tylko fatamorganą niosącą nadzieję, ale czy ktokolwiek z nas nie chce wierzyć w lepsze jutro? 24 i 25 czerwca, g. 17.30, scena mała. Grupa 10+A pod opieką Moniki Zaborskiej-Wróblewskiej.
„Najczęstsze małżeństwo – ich czworo: on, ona, jej wyobraźnia o nim, jego wyobraźnia o niej” (cyt. Claude Roy). Gdy dorzucimy do tego dzieci i kochanków, tworzą się wielokąty i ludzkie dramaty. Przez dziurkę od klucza przyjrzymy się skomplikowanym damsko-męskim relacjom, by w finale rozsunąć zasłony i rozświetlić nieco mroczne wnętrze ludzkiej duszy. „ Ich czworo. Tragedia ludzi głupich w 3 aktach” według Gabrieli Zapolskiej. 26 czerwca, g. 17.30 oraz 20.00, scena mała. Grupa 19+ pod opieką Agnieszki Możejko -Szekowskiej.
Dwadzieścia pięć lat naszej wolności to drogocenny dar wcześniejszych pokoleń. W jakim miejscu znajdujemy się dzisiaj? Gdzie jest dziś Europa, Świat, a gdzie ja – wolna jednostka, wolny obywatel, obywatel Świata? Każde pokolenie z kimś lub czymś walczyło. A teraz, czy powinniśmy się czegoś obawiać? Dziś, „Kiedy my żyjemy ….” mamy lat „naście”, urodziliśmy się już w wolnym kraju. Przeciw czemu więc protestujemy otoczeni – być może pozornym – dobrobytem? Sprawdzimy to. 27 czerwca, g. 19.00, scena duża. Grupa 16+A pod opieką Mateusza Witczuka.
Jak zachęcić uczniów do przeczytania szkolnej lektury? Nic prostszego – wziąć ją „na warsztat” w Teatrze! W „Moralności Pani D.” tak, jak sto lat temu, dostrzegamy aktualności z życia przeciętnej rodziny: obrazki fasadowego domowego szczęścia, zbiorowego kłamstwa, hipokryzji. Czy zachowanie matki wpływa na zachowanie reszty domowników, czy też jest tylko wynikiem ich postaw? Kto zatem był pierwszy – jajko czy kura? Poszukiwania odpowiedzi wciąż trwają. 29 czerwca, g. 17.30 oraz 19.30, scena mała. Grupa 16+B pod opieka Bernarda Bani.